BRATISLAVA. Sociálna poisťovňa má šetriť, a preto sa môžu zmeniť aj podmienky, ktoré musí človek spĺňať, aby mal nárok na predčasný dôchodok. Výdavky na predčasné dôchodky totiž neprimerane rastú. V minulom roku to mohlo byť aj o 900 miliónov korún navyše schváleného rozpočtu.
Zvýšil sa počet poberateľov predčasného dôchodku aj jeho priemerná suma. Navyše, priemerný predčasný dôchodok je čoraz vyšší ako riadna penzia. Napríklad k 28. februáru bol rozdiel 699 korún, po zvýšení dôchodkov od 1. júla to môže byť 743 korún.
Podmienky sa môžu iba sprísniť
Ministerstvo na základe skúseností z praxe navrhuje sprísniť podmienky nároku na tento druh dôchodku. Človek by ho mohol získať iba vtedy, keby prestal pracovať a v dôchodkovom systéme bol najmenej 15 rokov, čo je o 5 rokov viac ako dnes. Splniť by musel ešte jednu podmienku - buď by jeho predčasný dôchodok bol vyšší ako 1,2-násobok jeho životného minima, ako je to už od roku 2004, alebo by mu do dôchodkového veku mohli chýbať iba 2 či 3 roky. Inak by predčasný dôchodok nedostal.
Predčasný odchod do penzie zákon ,,trestá“ znížením dôchodku - o pol percenta za každých 30 dní. Napriek tomu sa človeku môže oplatiť. Ak zostane pracovať, dôchodok mu každý rok zvýšia.
Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) v správe o ekonomickom prehľade krajiny, ktorú uverejnila pri príležitosti návštevy jej generálneho tajomníka Angela Gurríu na Slovensku, píše, že zrážky z dôchodku za predčasný odchod, aj jeho zvýšenie za nadsluhovanie by sa mali ešte zvýšiť.
Dôchodkové sporenie nemá byť povinné
Vláda o veci rozhodne o dva týždne, keď prerokuje analýzu, ktorú jej ministerstvo predložilo. ,,Určite pôjdeme prinajmenšom do dobrovoľnosti dôchodkového sporenia,“ povedal premiér Robert Fico. Človek, ktorý začne prispievať do dôchodkového systému, by si teda nemusel šetriť na penziu, ale jeho príspevok by išiel celý súčasným dôchodcom.
Asociácia dôchodkových správcovských spoločností to pokladá za nesystémový krok. Peter Socha z asociácie je presvedčený, že istá skupina ľudí si na dôchodok musí sporiť. ,,Tak, ako je to teraz, je to dobré.“
Ministerstvo chce umožniť aj odchod zo sporenia. „Naše výpočty ukazujú, že nie je pravdou, že pre ľudí, ktorí majú viac ako 40 rokov, je zotrvanie v systéme nevýhodné,“ oponuje Socha.