Takmer polovica slovenských vysokoškolákov nie je presvedčená o tom, že vedomosti získané v škole sú využiteľné aj v praxi. Vyplýva to z prieskumu, ktorý uskutočnila Akademická rankingová a ratingová agentúra (ARRA) v spolupráci so spoločnosťou GFK Slovakia koncom minulého roka.
Mladí ľudia, ktorí už počas štúdia uvažujú nad ďalším uplatnením, využívajú na odstránenie tohto hendikepu stáže. Zaujímavé z hľadiska ďalšieho uplatnenia sú najmä stáže v zahraničí.
Ponuka odborných študentských stáži na Slovensku nemá tradíciu, veľké firmy ich začali ponúkať len pred niekoľkými rokmi.
Bariéry však stále existujú. Nielenže študenti nedoceňujú význam stáží, ale aj firmy považujú prácu so stážistom za zbytočnú záťaž.
„Študenti ani nevedia, o čo prichádzajú, keď sa neuchádzajú o stáže v zahraničí,“ myslí si Jozef Zeman zo slovenskej pobočky študentskej organizácie IAESTE, ktorá sa zaoberá aj sprostredkovaním zahraničných stáží pre študentov.
„Je to vynikajúca možnosť pre štart kariéry, ktorú napríklad stredoškoláci nemajú. Okolité štáty z našej organizácie mávajú stáže v stovkách, tu je to bohužiaľ opačne. Slováci sú potom v nevýhode oproti iným krajinám, kde su tieto veci bežné,“ tvrdí Jozef Zeman.
Najviac ponúk technikom a budúcim manažérom
I keď majú dnes slovenskí študenti viac možností získať už počas štúdia pracovné skúsenosti v zahraničí, nie sú na tom všetky odbory rovnako.
Najviac je ponúk pre ekonómov a študentov manažmentu (cez AIESEC), technikov a informatikov (cez IAESTE). Pre študentov humanitných smerov takýto trh neexistuje, môžu si však stáž vybaviť prostredníctvom programov Erasmus, Leonardo da Vinci alebo sa priamo spýtať na možnosť stážovať priamo v podnikoch, o ktoré majú záujem.
Pomôž si sám
O takom servise, aký majú možnosť využiť dnešní študenti, mohli pre piatimi či desiatimi rokmi len snívať.
„V škole nebola absolútne žiadna ponuka stáží,“ spomína si Kristína, ktorá študovala na Filozofickej fakulte UK. Aj vtedy si však šikovní ľudia dokázali zaujímavú stáž nájsť a vybaviť napríklad prostredníctvom veľvyslanectiev či kultúrnych centier európskych krajín.
„Študovala som francúzštinu a často som chodila do Francúzskeho inštitútu a tam som si všimla, že ponúkajú stáž na súkromnej francúzskej škole, ktorá sa venovala filmu, rozhlasu a televízii,“ spomína Kristína. „Chcelo to veľa vytrvalosti, ale nakoniec sa nám s kamarátkou podarilo všetko vybaviť. A som rada, bolo tam vynikajúco.“
Na vlastnej skúsenosti
Podľa Zemana sa mnohí študenti o stáže neuchádzajú preto, že si neveria. „Vidia, že sa robia aj testy a poradovník na základe prospechu, a tak volia ľahšiu cestu napríklad rôzne programy work and travel. To, samozrejme, nie je odborná práca a teda im tie dva zaujímavé riadky v životopise chýbajú.“
Zeman má za sebou ročnú stáž v kalifornskej ESET LLC, dcérskej firme slovenskej antivírusovej spoločnosti a pobyt považuje za výbornú skúsenosť. „Opäť som si trošku viac vyšpecifikoval, na čo by som sa chcel počas štúdia zamerať a jazykovo aj vedomostne to bolo tiež obrovské plus. Okrem toho je vonku človek odkázaný viac sám na seba a naučí sa trošku viac existovať samostatne.“
Čo vám prinesie odborná stáž
- Rozvoj praktických odborných zručností a znalostí
- Zoznámenie s tým, ako fungujú procesy v reálnych firmách a čo to znamená firemná kultúra
- Nadobudnutie skúseností s prácou v projektových tímoch
- Včasné nasmerovanie odbornej kariéry
- Finačné ohodnotenie
- V prípade stáže v zahraničí, možnosť spoznať kultúru novej krajiny, ľudí rôznych národov, lepšie sa naučiť chápať cudzie kultúry a ovládať cudzí jazyk
- Schopnosť existovať samostatne
- Po úspešnom absolvovaní programu možnosť pracovného uplatnenia na hlavný pracovný pomer