A pretože ten je nanajvýš súkromným územím, väčšina z nás vyžaduje od záhrady v prvom rade súkromie. Okrem toho automaticky očakávame, že stromy a kríky nám poskytnú útočisko pred poludňajšou páľavou a že naše deti sa budú môcť do sýtosti vyblázniť na hustom zelenom trávniku. Takúto záhradu môžeme získať, keď si najmeme šikovného profesionála. Ľudia, ktorí dokážu chytiť do ruky kladivo, pílku alebo rýľ, majú aj druhú možnosť. Tvoriť si záhradu kameň po kameni vlastnými silami. Začať môžu hoci novou pergolou a keď budú potom oddychovať v jej tieni, začne im pred očami rásť ideálny tvar novej záhrady, s jazierkom a nepravidelnými bridlicovými chodníčkami. Inšpirovať ich pritom môžu napríklad knižky z vydavateľstva Grada.
Prvá z nich sa podrobne zaoberá pergolami - tie majú rovnako starú históriu ako záhrady. Za prvé pergoly môžeme považovať vetvy, ktoré podopierali vinnú révu. Tento sprvu čisto technický nápad začali neskôr zušľachťovať až do rôznosti súčasných podôb. Karel Pavas vo svojej knižke prináša viac ako len návod na postavenie nejakej konštrukcie; zaoberá sa pergolami komplexne - od prvkov záhradnej architektúry nadväzujúcej na pergoly cez čisto technické rady, až po výsadbu rastlín a príklady riešení.
Václav Hájek sa zas vo svojej knižke Upravujeme zahradu I venuje krbom, ohniskám, jazierkam aj bazénom - tvrdí totiž, že bez nich je dnešná záhrada ako nedokončená. Zručný remeselník má v týchto publikáciách okrem inšpirácie aj teoretickú oporu a pomoc tam, kde mu pri návrhoch riešení zlyhala fantázia.
Mona Gáliková