To môže byť výzva pre človeka, ktorý chce svojim potomkom tradične "niečo" zanechať. Tam, kde nie je vybudovaný obecný vodovod je to neraz aj jediným riešením zabezpečenia základnej životnej potreby.
K takémuto rozhodnutiu však môžu priviesť človeka aj ďalšie, veľmi pragmatické dôvody, napríklad narastajúce ceny vody.
Podľa našej legislatívy môže každý na vlastné nebezpečenstvo a bez povolenia alebo súhlasu orgánu štátnej vodnej správy odoberať alebo inak používať povrchové alebo podzemné vody na uspokojovanie osobných potrieb domácností, ak sa takýto odber alebo iné používanie vykonáva na mieste, ktoré je na to vhodné, jednoduchým vodným zariadením a spôsobom, ktorý neobmedzí alebo neznemožní rovnaké používanie iným. Jednoduchými vodnými zariadeniami na odbery podzemných vôd sú domové studne, z ktorých sa podzemná voda čerpá ručne, pramenné záchytky s výdatnosťou prameňa menšou ako 10 litrov za minútu a prenosné nádoby. Orgán štátnej vodnej správy môže všeobecné užívanie vôd bez náhrady obmedziť, zmeniť alebo zakázať na základe § 18 odstavca 6 Zákona o vodách. Na vybudovanie jednoduchého vodného zariadenia (napríklad domová studňa s ručným odberom) sa nevyžaduje povolenie ani ohlásenie orgánu štátnej vodnej správy - toľko slovenské zákonné normy. Prenosné nádoby a studne s výdatnosťou 10 litrov však zrejme ledva postačia na polievanie záhrady, o dodávke vody pre domácnosť alebo záhradné jazierko nemôže byť ani reči. Vtedy už nastupuje riešenie číslo dva - vybudovanie výdatnejšej studne - teda vodnej stavby.
Na uskutočnenie, zmenu alebo odstránenie vodnej stavby už treba povolenie orgánu štátnej vodnej správy. Vybudovanie takejto studne je teda pomerne vážnym rozhodnutím podmieneným odbornými posudkami a s náročnou realizáciou. Ak ste však napojení na obecný vodovod a pestujete len okrasné rastliny, je lepšie zachytávať na ich zálievku dažďovú vodu a v domácnosti uplatňovať šetrné hospodárenie s pitnou vodou.
Kopaná a vŕtaná studňa
Kopaná studňa je z minulosti najrozšírenejšou. Bývala vymurovaná kameňmi či pálenými tehlami. V súčasnosti ich odporúčajú v nivách a údoliach pri vodných tokoch. Súčasné kopané studne sa budujú zapúšťaním betónových skruží s priemerom od jedného metra a podkopávaním. Spoje medzi skružami musia byť odizolované proti prieniku dažďovej a zálievkovej vody.
V súčasnosti sú 4 - 5násobne žiadanejšie vŕtané studne. Ich vybudovanie je rýchlejšie, lacnejšie a ,najmä, dokážu odoberať vodu zo spodnejších vrstiev, čím zvyčajne býva voda kvalitnejšia na konzumáciu.
Ďalšie náklady sú za rozvody vody, čerpadlo, vodáreň, za inštalačný materiál, energie a špeciálne prístroje, ktoré sa požívajú pri budovaní studní najmä v neprístupnom a náročnom teréne. Tieto položky si treba dohodnúť pred podpisom dohody.
Aby studňa slúžila
Aby bol v studni dostatok vody, musí optimálne miesto nájsť hydrogeológ, ktorý dobre pozná prostredie, najlepšie aj v blízkom susedstve. Neraz dobre poradil aj prútkar, ktorý môže byť aj desaťnásobne lacnejší, ale nezaručuje za výsledok mnohotisícovej investície. Nájsť optimálne miesto a potrebnú hĺbku je dôležité aj preto, aby nový vrt nestiahol vodu susedovi. Mohol by požadovať náhradu vody.
Úzke vrty sú lacnejšie, ale v určitých typoch podložia sa môže vrt znehodnotiť, preto sa nevyplatí šetriť na pevnosti a šírke vrtu.
Veľmi dôležitým hľadiskom je kvalita vody - a tá býva lepšia v hlbších úrovniach, kde sa do nej nedostane toľko znehodnocujúcich prvkov z povrchu. Vrt musí byť dostatočne kvalitný a spoje rúrok odborne urobené, aby sa cez ne neprepojila voda z jednotlivých podloží.
Ak hĺbka studne nie je dostatočná, môže sa stať, že sa z nej voda stratí napríklad pri dlhotrvajúcich suchách, keď hladina podzemných vôd klesne pod obvyklú úroveň. Voda sa však môže stratiť aj pri klesaní výdatnosti prameňa, a tento problém môže odstrániť výkonnejšie čerpadlo.
Ešte pred stavbou studne je dobré požiadať o rozbor kvality vody z kontrolného vrtu najbližšiu hygienickú stanicu a testovanie opakovať aj s vodou z hotovej studne. V horšom prípade nebudeme môcť vodu využívať ako pitnú a bude možné používať ju len na polievanie záhrady a umývanie. Ak sa vo vode vyskytujú nežiaduce prvky v malom množstve, možno budeme môcť tento problém vyriešiť domácou úpravovňou vody a jej filtrovaním a dezinfekciou. Obvykle platí, že bakteriologicko-biologické znečistenie možno vyriešiť úspešnejšie, ako privysoký obsah dusičnanov, mangánu, železa alebo síry nemožno ovplyvniť v domácich podmienkach a je to neúmerne nákladné.
Čistenie studní
Po rokoch používania klesá výdatnosť niektorých studní aj vplyvom zanášania vykopaného otvoru usadeninami. Tie znižujú výdatnosť zdroja, pretože znižujú nasiakavosť zo spodných prúdov a znehodnocujú aj kvalitu vody, pretože väčšia časť sedimentov je organického pôvodu.
Preto treba studňu čas od času prečistiť. Pri údržbe sa opravia prípadné poškodenia v plášti studne, vyčerpá sa voda, vytiahnu sedimenty, vnútro sa vyčistí vysokotlakovým zariadením a po vyčistení sa studňa dezinfikuje.
Potom sa obnoví spodná vrstva podsypovým materiálom umožňujúcim presakovanie spodnej vody. Treba vymeniť aj čerpadlo, sacie koše a sacie potrubia. Takáto údržba môže stáť pri 10 m hlbokej studni cez 5 tisíc korún. Tieto práce je však lepšie zadať špecializovanej firme s potrebným certifikátom a vybavením. Pri neodbornom postupe môže totiž prísť i k ťažkým úrazom trebárs z unikajúcich a akumulovaných plynov.
Každoročne dva razy treba kontrolovať kvalitu krytov, okolie studne (najmä to, či do nej nepresakuje voda z povrchu), a postarať sa o odstránenie plávajúcich nečistôt.
Dva týždne po čistení studne treba dať vzorku vody v určenej nádobe na rozbor kvality. Zo zákona vyplýva aj povinnosť absolvovať takýto rozbor raz za rok (cena skráteného rozboru je asi 800 korún, kompletný rozbor stojí okolo 5000 korún).
Čo ovplyvňuje chuť vody
Rozličné pramene majú rôzne chemické zloženie - môžu obsahovať prvky pochádzajúce z pôdy a hornín, ktorými voda preteká, ale aj organické a anorganické látky z priesakov z povrchu.
Zloženie vody ovplyvňuje aj jej chuť: kovovú chuť majú na svedomí železo, mangán alebo zinok. Vápnik, horčík či kyslík zas chuť vody zlepšujú. Tá však nemusí byť jediným problémom; napríklad voda s vyšším obsahom horčíka pôsobí ako preháňadlo.
Takže dobrú chuť a rozvahu pri kopaní novej studne.
Aký typ je výhodnejší
Kopaná studňa
väčšia zásoba vody na jednorazové použitie,
väčšie riziko najmä biologického znečistenia,
odoberanie vody z vrchnejších vrstiev, ktoré mávajú vodu
znehodnotenú priesakom z povrchu.
Orientačná cena 3500 - 15 000 Sk za meter podľa typu podložia
Vŕtaná studňa
3 až 4-násobne lacnejšia ako kopaná,
možno ju naraziť len v niektorých geologických podmienkach,
narážané studne nie sú spravidla vhodné na napojenie na
automatické zavlažovacie systémy, kde sa zvyčajne používajú výkonnejšie čerpadlá o výkone 90 l/min.
Orientačná cena okolo 2500 Sk za meter hĺbky.
Ľuboš Šimna