BRATISLAVA. Oddnes je v Slovenskej národnej galérii sprístupnená výstava 100 talianskych kresieb 17. storočia - Zbierka Antonína Martina Lublinského vo Vedeckej knižnici v Olomouci, ktorej kurátormi sú Milan Togner a Martina Kostelníčková a za SNG Dušan Buran s Martinom Čičom.
Výstava predstavuje výber z takmer 400 kresieb uchovávaných vo Vedeckej knižnici v Olomouci. Z tematického hľadiska sú jej ťažiskom štúdie figurálnych kompozícií, dobovo frekventované kópie antických sôch, ale aj kópie renesančných umeleckých diel Michelangela či Rafaela.
Autori reprezentujú niekoľko talianskych regiónov, pričom však dominujú umelecké centrá Rím, Florencia a Benátky.
V rade prípadov vystavovaných diel bola preukázaná bezprostredná nadväznosť kresby na realizovanú maľbu jednotlivých autorov. Ide teda o diela, ktoré slúžili ako predlohy.
V ďalších prípadoch ide o charakteristické študijné kresby vznikajúce na kresliarskych akadémiách, predovšetkým na Academia di San Luca, založenej v Ríme v roku 1593 a na Academia del Disegno, založenej pod patronátom samotného Michelangela už v roku 1563. Najmä tu sa rozvíjala a uplatňovala tradícia kresby ako matky maliarstva, sochárstva či architektúry.
Zberateľom výnimočne uceleného súboru vystavených kresieb bol vzdelaný teológ, kanonik olomouckého kláštora augustiniánov, ale predovšetkým maliar, autor oltárnych a závesných obrazov, Antonín Martin Lublinský (1636 - 1690).
V neposlednom rade je jeho zbierka teda tiež dokladom špecifického kultúrneho fenoménu cirkevného zberateľstva s nadregionálnym významom.
Výstava potrvá do 24. júna.
Autor: kul