BRATISLAVA. Slovenský veľvyslanec pri OSN Peter Burian v utorok v sídle OSN v New Yorku hovoril, že Slovensko podporuje projekt nezávislosti Kosova.
Premiér Robert Fico pritom ešte v sobotu v Slovenskom rozhlase povedal, že je proti zmene hraníc na Balkáne.
Veľvyslanec Burian zdôraznil „plnú podporu svojej krajiny úsiliu zvláštneho vyslanca pána Ahtisaariho“.
V jeho návrhu sa hovorí o vzniku nezávislého Kosova pod kontrolou medzinárodného spoločenstva. Zodpovednosť za nový štát by mala prevziať Európska únia. Marti Ahtisaari navrhuje, aby malo Kosovo vlastnú stoličku v OSN. Bývalý fínsky prezident považuje vznik nového balkánskeho štátu za jediné „životaschopné riešenie“.
Proti nezávislosti Kosova vystupuje väčšina slovenských politikov okrem SMK. Dôvodom je obava, že by sa Kosovo mohlo stať príkladom pre iné európske krajiny, ktoré majú podobné územia so silnou etnickou menšinou. Premiér Fico v sobotu tvrdil, že v rezolúcii Bezpečnostnej rady OSN musí byť poznámka, že „nesmie dôjsť k meniteľnosti hraníc“.
Spor v slovách veľvyslanca a premiéra je aj v záväznosti Ahtisaariho plánu. Burian v utorok pred ostatnými členmi Bezpečnostnej rady povedal, že Slovensko sa chce usilovať o „udržateľné a trvalé vyriešenie statusu Kosova“.
Presný opak pritom pred niekoľkými mesiacmi hovoril Fico, keď obhajoval také riešenie, ktoré by bolo „korigovateľné“.
Podľa hovorcu ministra zahraničných vecí Jána Škodu prejav slovenského veľvyslanca pri OSN nie je v rozpore s deklaráciou o Kosove, ktorú nedávno prijal slovenský parlament. „Nedá sa to posudzovať od slova do slova,“ povedal Škoda.
Rozpor medzi stanoviskom slovenskej diplomacie a vyjadreniami premiéra Fica nevidí ani šéf zahraničného výboru v parlamente Boris Zala. „Podpora plánu ako základu pre ďalšie rokovania je v poriadku,“ hovorí Zala. Podľa neho sa slovenská diplomacia usiluje, aby sa o jeho statuse rokovalo v súlade s legitímnymi záujmami Srbska. Belehrad však opakovane zdôraznil, že Ahtisaariho plán je pre nich úplne neprijateľný.
Kritickejší k Burianovmu prejavu bol Rafeal Rafaj z SNS. Podľa neho mal „veľvyslanec zohľadniť našu deklaráciu a povedať, že Ahtisaariho plán je jednostranný a nevyvážený, takže vzbudil znepokojenie až odmietnutie naprieč celým slovenským politickým spektrom. Je to úder pod pás, ak si náš úradník dovolí takýmto spôsobom zosmiešniť parlament,“ povedal Rafaj.
Podľa analytika Spoločnosti pre zahraničnú politiku Tomáša Strážaya v tejto chvíli síce ešte stále je priestor na manévrovanie a zmeny v Ahtisaariho návrhu, nepredpokladá však, že slovenská diplomacia pôjde proti spoločnej politike Európskej únie.
Autor: Mirek Tóda Marek Vagovič