zástupca hlavného partnera Grant Wolda zo spoločnosti Deloitte.
Global Management Challenge Euromanager je hra, v ktorej sa súťažiaci pohybujú v počítačovej simulácii trhových podmienok a ich úlohou je udržať svoju virtuálnu firmu v čo najlepšej finančnej kondícii. Simulované prostredie sa však veľmi podobá realite - zhodujú sa tí súťažiaci, ktorí už opustili posluchárne univerzít. Euromanager je totiž súťaž, ktorá nie je určená len pre ambicióznych študentov, ale môže poslúžiť aj na vylaďovanie tímovej spolupráce v skutočných firmách.
Zúčastniť sa súťaže GMC Euromanager nie je žiadna prechádzka ružovým sadom - tento rok sa prihlásilo až 160 tímov, takže prebojovať sa do finále si vyžadovalo kus poctivej práce. Na troch najvyšších priečkach sa umiestnili tímy Laco (Laco Cikora, Martin Sabo, Matej Demeter), Shining Star (Peter Komorník, Peter Kolesár, Jan Smoleň, Igor Fratrič) a Chudyspetko (Pavol Špetko, Peter Špetko, Andrej Chudý a Martin Chudý) a víťazom sa stal "rodinný" tím Chudyspetko snáď aj preto, že jeden z jeho členov - Pavol - sa zúčastnil súťaže už štvrtýkrát. A preto ho jej náročnosť neprekvapila.
Čím ho vlastne stále Euromanager oslovuje? "Je to veľmi zaujímavá komplexná hra a dá sa tam veľa vecí vyskúšať a veľa vecí naučiť," hovorí Pavol Špetko, zamestnanec firmy KPMG. "A to, čo vás táto súťaž naučí, sa dá určite využiť aj v praxi. Najlepšie to vidím teraz, keď sa už pohybujem na reálnom trhu. Pracujem v audite a denno-denne som v kontakte s finančnými závierkami a účtami spoločností a tak už viem ako vyzerá zdravá spoločnosť a to sa dá, samozrejme, využiť aj v súťaži."
Tento tím bude teda Slovensko reprezentovať na aprílovom medzinárodnom finále v Macau a určite bude musieť zapnúť na plné obrátky. Tento rok sa totiž súťaže zúčastňuje až 25 krajín a medzi nováčikmi sú aj Rusi, ktorí sa vraj pripravujú veľmi intenzívne.
(gal)