SYDNEY. Mesto, podnikatelia i majitelia súkromných domov v sobotu večer zhasli svetlo, aby vyjadrili znepokojenie z plytvania energiou a poškodzovania klímy.
V tme sa stratil aj symbol štvormiliónového mesta – strecha opery a vypli aj osvetlenie mostu cez záliv. Rozsvietené zostali len núdzové svetlá budov a pouličné lampy, a taktiež osvetlenie prístavu, kde sa aj v noci pracuje.
Reštaurácie a pohostinstvá v celom meste vyhlásili na večer „špeciality pri sviečkach“, veľa rodín sa usadilo v parkoch na piknikoch a ľudia v uliciach nahlas odpočítavali poslednú minútu pred ohláseným vypnutím svetiel.
Demonštratívna akcia pod názvom Hodina pre Zem je výsledkom kampane vyzývajúcej obyvateľov, aby šetrili energiou: vypli svetlá, počítače a elektrické spotrebiče aj z pohotovostného stavu stand-by. Podľa ekológov by to pomohlo znížiť emisie skleníkových plynov o päť percent ročne.
„My všetci musíme konať, aby sme znížili ekologický dopad svojho správania,“ povedala sydneyská starostka Clover Mooreová.
Austrália s 21 miliónmi obyvateľov patrí k najhorším producentom skleníkových plynov. Dôvodom sú najmä uhoľné elektrárne.
Do médií unikli minulý týždeň úryvky zo správy, podľa ktorej hrozí, že sa v Austrálii priemerná teplota do roku 2080 zvýši o 6,7 stupňa. To by prinieslo viac požiarov, ktoré trápia Austráliu v lete, a viac povodní, víchric a búrok.
Zvyšovanie teploty morí by ohrozilo aj rast koralov vo Veľkom bariérovom útese.