Návrh má zrovnoprávniť ľudí žijúcich v manželstve s nezosobášenými pármi a homosexuálnymi partnermi.
Konferencia talianskych biskupov v stredu vydala písomné stanovisko, v ktorom hovorí, že uznanie práv homosexuálnych párov je neakceptovateľné.
Ostrú polemiku vyvolali najmä slová janovského arcibiskupa Angela Bagnasca. „Ak povieme áno návrhu, riadiac sa podľa verejnej mienky a nie etických kritérií, bude neskôr ťažké povedať nie aj pedofílii a incestu,“ citoval biskupa denník La Repubblica.
V parlamente sa hneď ozvali protestné hlasy, ktoré upozorňujú na to, že stanovisko biskupov je zasahovaním do národnej politiky.
Cirkev a štát proti sebe
Šéf vládnych sociálnych demokratov Piero Fassino povedal, že cirkev prekročila všetky medze nariaďovaním poslancom, ako majú voliť. Vzniknutú situáciu označil za otvorený konflikt medzi cirkvou a štátom.
Taliansky minister vnútra Giuliano Amato obvinil katolíckych biskupov, že sa snažia jednostranne presadiť svoje a podotkol, že „to je niečo, čo sa deje v spoločnosti, ktorú kritizujeme ako islamskú.“
Katolíci na oboch stranách politického spektra naopak iniciatívu biskupov privítali. Opozičná Forza Italia expremiéra Silvia Berlusconiho si myslí, že cirkev má právo sa k tejto téme vyjadriť. Rovnako reagovala aj vládna katolícka strana, ktorej predsedá minister spravodlivosti Clemente Mastella.
Aktivisti z organizácie Gayleft označili postoj cirkvi za podnecovanie nevraživosti voči homosexuálom. Prodi, ktorý musí čeliť tlaku svojich katolíckych spojencov vo vláde, sa odmietol k záležitosti vyjadriť s ospravedlnením, že dokument ešte nečítal.
Príde Prodi o ministra?
Rozpory v koalícii prehĺbilo vyjadrenie ministra Mastellu, ktorý potvrdil účasť na zhromaždení „Deň rodiny“, katolíckej akcii, organizovanej opozíciou 12. mája. Tá má vyjadriť nesúhlas so zákonom o registrovaných partnerstvách. Viacero ministrov Prodiho kabinetu žiada Mastellu, aby zrušil svoju účasť. Ten naopak tvrdí, že odstúpi, ak mu bude vláda brániť v účasti.
Nedávne prieskumy verejnej mienky ukazujú, že väčšina katolíkov v krajine je za schválenie pripravovaného zákona aj napriek odlišnému stanovisku cirkvi.