Dnešný deň prijmú úrady podľa odhadov viac ako 10 percent zo všetkých daňových priznaní. Na úrad je najlepšie prísť doobeda. Popoludní sa už bude čakať v dlhých radoch.
BRATISLAVA. Dnes majú podnikatelia, živnostníci a tí zamestnanci, ktorým firmy nerobili ročné zúčtovanie dane, poslednú možnosť podať daňové priznanie. Ak to doteraz neurobili a nestihnú to ani dnes, hrozí im pokuta najmenej dvetisíc korún, ale v prípade, že si sami spomenú a daň priznajú. V prípade, že daňovníkov na podanie daňového priznania vyzve daňový úrad, minimálna pokuta je desaťtisíc korún. Najväčšia taxa môže dosiahnuť až jeden a pol milióna korún.
V poslednej chvíli
Situácia z minulých rokov sa opakuje: väčšina ľudí si daňové povinnosti odkladá do poslednej chvíle. „Posledný týždeň by malo byť podľa odhadov podaných približne 60 percent daňových priznaní,“ povedala hovorkyňa daňového riaditeľstva Adriana Plešková.Len dnes by malo prísť na daňové úrady asi 13 percent zo všetkých daňovníkov, ktorí majú povinnosť podať daňové priznanie. Na priznanie dane majú ľudia dnes čas až do šiestej hodiny popoludní.
Daňové úrady pritom pracujú takto už od minulého pondelka. Podobne ako v predchádzajúcich dňoch ani dnes nebude na úradoch obedná prestávka.
Úradníčky neodmietnu ani človeka, ktorý príde až večer o šiestej. „Každý, kto si príde splniť svoju povinnosť do uvedeného času, bude vybavený,“ povedala Plešková.
Elektronicky do polnoci
Daň môžu ľudia priznať viacerými spôsobmi. Vypísané tlačivo môžu doručiť na daňový úrad osobne, poslať ho poštou alebo faxom.
Ak ho podajú faxom, musia potom do piatich dní doručiť priznanie aj písomne.
Tlačivo môžu získať na každom daňovom úrade, ale môžu si ho stiahnuť aj z internetovej stránky daňového riaditeľstva (www.drsr.sk). Ak daňovník nestihne priznať daň osobne do šiestej večer, môže podať priznanie elektronicky. „Elektronická podateľňa daňovej správy preberá daňové priznania do polnoci,“ povedala Plešková. Elektronickému spôsobu podania však musí predchádzať podpísanie dohody o takejto forme komunikácie s daňovým úradom.
Tieto dohody úrady vybavujú na počkanie. Aj v tomto prípade platí, že daňovník musí do piatich dní zájsť na úrad a priniesť poslednú stranu priznania, na ktorej je jeho podpis. Tretí spôsob, ako priznať daň, je využiť zaručený elektronický podpis. Na tento podpis potrebuje daňovník špeciálny certifikát. Pre bežného daňovníka je elektronický podpis zatiaľ nedostupný: je drahý a môžu si ho dovoliť len veľké firmy.
Nielen podať, ale aj zaplatiť
Dodnes musia ľudia daň nielen priznať, ale aj zaplatiť prípadný nedoplatok. Ak to neurobia, nič sa nestane. Hrozí im síce sankčný úrok s ročnou sadzbou vo výške štvornásobku základnej sadzby Národnej banky (4,5 percenta), v skutočnosti však pokutu za prvé dni platiť nemusia. Daňový úrad totiž sankciu, ktorá je menšia ako 500 korún, nevyrubuje. Problém však nastane, ak chcú ľudia darovať niektorej z neziskoviek dve percentá z dane. Dvoma percentami môžu tretiemu sektoru pomôcť iba tí, čo načas zaplatia všetky dane, teda najneskôr do pondelka 2. apríla.
Daňové nedoplatky sa môžu platiť poštovou poukážkou alebo prevodom v banke. Pri bankovom prevode je rozhodujúce odpísanie peňazí z účtu daňovníka. To musí byť najneskôr 2. apríla. Preplatky štát vráti ľuďom najneskôr do 10. mája.
Spôsoby podávania priznania
Osobne doručiť vypísané tlačivo na daňový úrad.
Odoslanie poštou.
Faxom – do piatich dní treba doručiť priznanie aj v písomnej podobe.
Čiastočne elektronicky – daňovník to úradu písomne oznámi na tlačive, ktoré si stiahne na stránke www.drsr.sk. Musí tiež s úradom uzavrieť dohodu o elektronickom podávaní priznania. Do 5 dní má povinnosť doručiť poslednú stranu priznania, na ktorej je jeho podpis.
Úplne elektronicky – vyžaduje si to certifikát na zaručený elektronický podpis.
Čo sa dnes dá ešte stihnúť
Podať daňové priznanie osobne, väčšina daňových úradov je otvorená do šiestej popoludní. Priznanie sa dá poslať faxom, ale aj elektronicky, elektronická podateľňa pracuje do polnoci.
Ak si daňovník nie je istý príjmom, lebo napríklad stratil doklad, môže sumu odhadnúť, a keď doklad nájde, podá dodatočné daňové priznanie. Lepšie v takomto prípade je uviesť vyššiu sumu dane. Úrad mu ju vráti. Ak by daň podhodnotil, vystavil by sa riziku sankcií.
Penzisti môžu podať daňové priznanie, ak mali úroky v banke. Štát im vráti daň, ktorú im z úrokov strhol. Rodičia môžu za svoje deti podať priznanie, a tiež môžu získať úroky z daní späť.
Autor: Ľuboš Jančík