MOSKVA. Prokremeľskí ruskí politici včera začali s prvými krokmi, ktoré by mohli umožniť prezidentovi Vladimirovi Putinovi zostať na čele štátu aj po marci 2008.
Bez obmedzení a dlhšie
Podľa súčasnej ústavy už Putin po druhom zvolení kandidovať nemôže. Sergej Mironov, ktorého včera po tretíkrát zvolili za šéfa ruského senátu, by to však rád zmenil. Navrhuje predĺženie funkčného obdobia hlavy štátu zo štyroch na päť až sedem rokov. Takisto chce zrušiť aj obmedzenie, koľkokrát za sebou môže tá istá osoba zastávať prezidentský úrad.
Putin aj jeho najbližšie okolie trvajú na tom, že v roku 2008 sa svojho prezidentského stolca vzdá. Podľa očakávaní preto Mironovov návrh už odmietli viacerí politici blízki Kremľu.
Prezidentov hovorca Dmitrij Peskov už pre agentúru AP povedal, že navrhované zmeny nepodporujú.
„Vychádzame z prezidentovho názoru, že nemá zmysel meniť ústavu v záujme predĺženia prezidentského mandátu či počtu funkčných období. Tento prezidentov pohľad sa nemení,“ reagoval na Mironovovu iniciatívu hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
Proti sa vyslovila aj silne prokremeľská strana Jednotné Rusko. Jej líder a zároveň šéf Štátnej dumy, dolnej parlamentnej komory, Boris Gryzlov je zásadne proti. „Duma bude starostilivo strážiť súčasnú ustavu,“ povedal Gryzlov.
„Definitívne riešenie je, samozrejme, v rukách Vladimira Putina, možno vypočuje hlas poslancov,“ povedal Mironov.
Prezidentské voľby sa v Rusku konajú v marci 2008 a podľa prieskumov verejnej mieny by v nich Putin určite znovu vyhral. „Štyri roky sú pre Rusko príliš krátky čas, treba premýšľať o zmene,“ obhajoval predĺženie prezidentského mandátu Mironov. Navrhol, aby sa jeho myšlienkami zaoberalo „zákonodarné zhromaždenie v ruských regiónoch“.
Ďalšie varianty
Za to, aby Putin zotrval na čele štátu i po roku 2008, sa už v minulosti vyslovili mnohí provládni ruskí politici i verejní činitelia.
Zmena ústavy, ktorá by mu opäť umožňovala kandidovať, je len jedným z možných diskutovaných variantov na obídenie platných pravidiel.
Špekuluje sa napríkld, že Putin by mohol ostať na čele vlády ako premiér, na ktorého by prešla väčšina prezidentských právomocí. Teoreticky sa uvažovalo aj o vzniku zväzového štátu s Bieloruskom, do čela ktorého by sa postavil.
Sám Putin však v minulosti niekoľkokrát zopakoval, že ústavu porušovať nemieni a v marci 2008 už kandidovať nebude. V rozhovoroch však zdôraznil, že „vplyv na dianie v krajine“ by si rád udržal.
Autor: rek