BRATISLAVA. Ľudia so zdravotným postihnutím budú označenie vozidla vybavovať na iných úradoch ako doteraz. Nové majú byť aj preukazy. Označenie umožňuje zdravotne ťažko postihnutým prednostne parkovať, čo je dôležitá pomoc v ich každodennom živote.
Plánovaná zmena súvisí s ohláseným rušením krajských úradov. Ministerstvo vnútra chce, aby dokumenty vydávali obvodné úrady v sídlach krajov. Čiže iné úrady v tých istých mestách ako dnes.
Zmarená šanca?
Ľudmila Gričová z neziskovej organizácie Centrum samostatného života hovorí, že návrh na zrušenie krajských úradov považovali za reálnu šancu, aby sa vydávanie označení a preukazov čo najviac priblížilo k občanom. Či sa to podarilo, je však otázne.
Najlepším riešením by podľa Gričovej bolo, keby označenia vydávali úrady práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorých je 46. Tie „vydávajú preukazy občana s ťažkým zdravotným postihnutím aj rozhodnutia, či je odkázaný na individuálnu prepravu, alebo nie. Je presvedčená, že by sa tak odbúrala byrokracia a ušetrili by sa nielen peniaze štátu, ale aj občanov s ťažkým zdravotným postihnutím, pretože „by ešte nemuseli cestovať do krajských miest“.
Osem krajských úradov malo právomoc vydávať dokumenty od mája 2004.
Predtým to robili občianske združenia zdravotne postihnutých. To nebolo najšťastnejšie riešenie. Označenia si dokázali vybaviť zdraví ľudia, ktorým sa hodilo na bezproblémové parkovanie v centre miest. Najnovšie teda bude označenia vydávať osem obvodných úradov v krajských mestách.
Ministerstvo vnútra
Ministerstvo vnútra tvrdí, že do krajských miest nemusia zdravotne postihnutí ani dnes. „Vydanie osobitného označenia si nemusia vybavovať osobne - môžu o to požiadať písomne. Takisto môžu vybavením poveriť inú osobu,“ tvrdí Alena Koišová z komunikačného odboru ministerstva.
Preniesť právomoc na všetky obvodné úrady, ktorých je 50, by podľa ministerstva nebolo efektívne aj preto, že pracovníkov by bolo potrebné zaškoliť. „Vydávaniu osobitných označení by sa venovali len z času na čas, čo by išlo na úkor odbornosti,“ hovorí Alena Koišová z komunikačného odboru ministerstva vnútra.
Tvrdí, že od mája 2004 vydali takmer 36-tisíc označení. „Ak toto číslo štatisticky prerátame na pracovné dni a počet krajských úradov, vychádza nám, že krajský úrad denne vydá priemerne tri, štyri doklady.“