Mala to byť povinná jazda. Dvadsaťtriročný Texasan Aaron Peirsol čakal, že po Austrálčanovi Grantovi Hackettovi sa stane druhým plavcom, ktorý na plaveckom svetovom šampionáte vyhrá jednu disciplínu štyri razy za sebou.
Od olympiády v Sydney 2000, kde nestačil na krajana Lennyho Krayzelburga, Peirsol na 200 m znak sedem rokov s nikým neprehral. Titul bral vo Fukuoke 2001, Barcelone 2003 i pred dvoma rokmi v Montreale. Sebavedomie v jeho prípade bolo namieste.
Prehru prijal chlapsky
Po troch päťdesiatkach šlo všetko podľa plánu aj včera v Melbourne, no záver bol pre trojnásobného olympijského víťaza zlým snom. O rok mladší krajan Ryan Lochte mu zobral nielen zlato, ale i svetový rekord, ktorý zaplával v auguste minulého roku v kanadskej Victorii (1:54,44).
„Poslednú päťdesiatku som pobabral, no nemienim Ryanov výkon znevažovať. Plával nádherné preteky a zaslúžene vyhral. Bola to jeho noc,“ férovo uznal sklamaný Peirsol.
Prvé veľké zlato
Lochte času ani prvenstvu nechcel veriť, ani keď vyliezol z bazéna. „Výsledková tabuľa klame. To nemôže byť pravda,“ nechápavo krútil hlavou 22ročný Lochte.
Študent športového manažmentu na floridskej univerzite nikdy predtým svetový šampionát v dlhom bazéne nevyhral. Nikdy predtým na ňom svetový rekord nepokoril.
Mal už zlato z aténskej olympiády 2004, no „len“ zo štafety. Po prílete domov otvorene priznal, že si striebro z polohovej dvojstovky cení viac. „Lebo som si ju vyplával sám,“ potvrdil na svojej webovej stránke.
Aj rodičov živí voda
O to väčšiu radosť v Aréne Roda Lavera prežíval. „Keď som sa pred poslednou obrátkou pozrel na tabuľku, ako si stojím, Peirsol bol vpredu a predpokladal som, že sa tam aj udrží. Potom som si však zrazu všimol, že sme zarovno, a tak som do toho kopol a ešte viac rozhýbal paže. Vyšlo to, no ešte stále som v šoku,“ vravel Lochte, ktorý si v priebehu dvoch dní vylepšil osobný rekord o tri sekundy. Netušil, že o pár minút neskôr znovu pokorí svetový rekord. Ako člen víťazného kvarteta na 4x200 m voľný spôsob.
„Teraz už môžete povedať, že to bol môj deň. Nebojte sa, to, že som vyhral a zaplával rekord, ma neuspokojí. Neprestanem sa snažiť,“ vraví jedno zo štyroch detí Ileany a Steva Lochteovcov. K plávaniu mal vždy blízko, obaja rodičia sa živia ako plaveckí tréneri. Viedli aj Ryana. Ten koketoval s basketbalom, no plávanie vyhralo.
Troy: Lepšieho nemáme
„Je pre nás veľké šťastie, že ho máme. Lepšieho plavca tu niet a ak by to šlo, chcel by som mať celý tím zložený z podobných typov. Každý deň sa lepší a pritom zostal rovnako skromný, ako keď tu prvý raz otvoril dvere,“ chváli ho kouč University of Florida Gregg Troy.
Fakty MS v Melbourne
Plávanie – muži - 200 m znak: 1. Lochte (USA) 1:54,32 - svetový rekord, 2. Peirsol (USA) 1:54,80, 3. Rogan (Rak.) 1:56,02, 200 m prsia: 1. Kitadžima (Jap.) 2:09,80, 2. Rickard (Austr.) 2:10,99, 3. Facci (Tal.) 2:11,03, 4x200 m v. sp.: 1. USA (Phelps, Lochte, Keller, Vanderkaay) 7:03,24 - svetový rekord, 2. Austrália 7:10,05, 3. Kanada 7:10,70.
Ženy - 100 m v. sp.: 1. Lentonová (Austr. ) 53, 40, 2. Veldhuisová (Hol.) 53,70, 3. Steffenová (Germany) 53,74, 200 m prsia: 1. Jonesová (Austr.) 2:21,84, 2. Balfourová (V. Brit.) a Jendricková (USA) 2:25,94.
Vodné pólo – muži - o umiestnenie - o 11. miesto: Rumunsko - Kanada 15:13, o 9. miesto: Austrália - USA 9:10. O 5. - 8. miesto: Grécko - Rusko 9:8, Taliansko - Nemecko 6:5, semifinále: Srbsko - Chorvátsko 7:10, Španielsko - Maďarsko 11:12 po predĺžení
Ráno hanba, večer sláva
Na včerajšok austrálska plavkyňa Lisbeth Lentonová tak skoro nezabudne. Hoci motýľkarskú stovku v Melbourne vyhrala, na polovičnej trati včera ani len nepostúpila z rozplavby. Skončila až osemnásta, no zobrala to športovo a večer bola znovu v topforme. Kráľovskú trať žien, sto metrov voľný spôsob, s prehľadom vyhrala a získala svoje tretie zlato na prebiehajúcich MS.
(buč)