Slučka pre dvoch vznikla pred viac ako tridsiatimi rokmi. Divadelnú hru vsadil Ivan Bukovčan do obdobia po znárodnení, do päťdesiatych rokov minulého storočia. Režisér Štefan Korenči ju považuje za jednu z najlepších hier, ktoré v povojnovom období u nás vznikli, aj preto ju spolu s Tatianou Kulíškovou, Vladimírom Jedľovským a Danielom Heribanom naštudoval. Bude mať premiéru dnes o 19. hodine v bratislavskom Divadle a.ha. „Zaujala ma téma manželského trojuholníka,“ hovorí režisér. „Zoškrtali sme však druhú rovinu inscenácie - znárodnenie. Z hlavnej postavy sme spravili sudcu, ktorý odsúdil vysokopostaveného mafiána, takže sa bojí o svoj život, a preto sa schováva.“ Hra o „utajenej spravodlivosti“ má charakter tragifrašky, ktorý režisérovi imponoval. Okrem toho hľadal hru blízku hercom, ktorých chcel obsadiť. Za jej ďalšie plus považuje to, že je hrateľná aj inde než na Slovensku. Charakterizujú ju totiž prostriedky absurdnej drámy, ktorá v časoch jej vzniku „frčala vo svete“.
Aréna v časoch F. K. Veselého
Sto rokov by sa tento rok dožil hudobný skladateľ Gejza Dusík, autor operety Pod cudzou vlajkou, ktorá vznikla v období slovenského štátu. Preto aj nebola u nás vyše šesťdesiat rokov uvádzaná, hoci melódie z nej sa ľuďom stali notoricky známe cez Františka Krištofa Veselého v hlavnej úlohe. „Opereta bola napísaná na priamu spoločenskú objednávku, preto sa ju nikto neodvážil uviesť, ale spojenie práve tohto zvláštneho tajomstva a populárnych songov ma lákalo,“ hovorí režisér Rastislav Ballek. Operetu naštudoval v bratislavskom divadle Aréna, ktoré ju uvedie v premiére zajtra o 19. hodine.
Jubileum skladateľa oslávi divadlo touto hrou zhodou okolností. Ballek o nej uvažoval už dlhšie. Jeho predstavenie nevybočuje z pocitu diváka, ktorý chce prísť na klasickú operetu. Považuje ju za nekonfliktnú záležitosť, bez príbehových či politických excesov. Jej podstatou sú pekné, invenčné melódie a profesionálne naštudovanie, na ktorom sa podieľa Juraj Bartoš a Bratislava Hot serenaders. V hlavných úlohách sa predstavia Miroslava Partlová a Ján Koleník.
Autor: ea