Vtáky sú najlepšími ochrancami ovocných stromov proti škodlivému hmyzu. Denne dokážu skonzumovať toľko hmyzích lariev a húseníc, koľko samy vážia.
Aj keď si jednotlivé druhy vyhľadávajú, upravujú či stavajú hniezda samy, môžeme im postaviť búdky, a tak ich prilákať do našej záhrady.
Búdky upevňujeme na stromy vo výške 2, 4 až 7 metrov, podľa druhu vtákov, a tak, aby sme sa aspoň raz ročne k nim dostali a vyčistili ich. Sú totiž lákavým miestom pre parazity. Preto je dobré striešku alebo bočnú či zadnú stenu urobiť vyklápaciu, prípadne vyberaciu.
Otvorom by mali byť umiestnené väčšinou na juh, juhovýchod či východ, samozrejme, treba pritom rešpektovať iné podmienky.
Búdky by mali byť od seba dostatočne vzdialené, vo väčšej záhrade 25 až 30 metrov.
Upevňujeme ich na pomocnú zadnú lištu, ktorú objímkou stiahnutou skrutkami upevníme na pevnejší konár. Po čase objímku zväčšíme, aby sa nezarezávala do rastúceho dreva. Vhodné je aj zavesenie pomocou hrubšieho pevného drôtu. Proti hojdaniu vo vetre zaistíme búdku drôtom zboku. Iným vhodným spôsobom je priskrutkovanie na drevený kôl pevne zarazený do zeme, alebo priskrutkovaný na zabetónovanú kovovú konzolu.
Zhotovenie búdky
Na bočnice a dno používame zvnútra neohobľované dosky hrubé asi 2 cm, z ihličnatého dreva môžu mať aj pôvodnú kôru. Strieška by mala presahovať bočnice, aby dažďová voda nestekala dnu. Preto aj podlahu vkladáme medzi bočnice a upevňujeme z bokov. Na spájanie použijeme tenšie mosadzné skrutky alebo pozinkované klince s malými hlavičkami a disperzné lepidlo, ktoré je po vyschnutí odolné proti vode.
Vzletový otvor vyvŕtame či vypílime priamočiarou pílou asi 5 cm od horného okraja prednej steny. Je dobré prekryť ho napríklad odrezaným krúžkom vodoinštalačnej rúrky, aby niektoré druhy vtákov nevyzobali drevo z otvoru a nezväčšili ho.
Tiež je dobré striešku a prednú stenu oplechovať alebo prekryť hladkým plastom, na ktorom sa neudržia mačky, lasice, veveričky, sojky či straky. Z toho istého dôvodu nie je praktické umiestniť pod otvor bidielko, stačí upevniť pod otvor 5 - 7 cm dlhú asi 8 mm hrubú lištu, na ktorej sa vtáky zachytia.
Iné podoby búdok
Niektoré druhy obľubujú podlhovasté polobúdky, kde je celá horná polovica prednej časti otvorená. Bývajú takmer štvorcového pôdorysu s hranou asi 12 cm a výškou upevnenia striešky približne 14 cm, ktorá tiež presahuje základňu.
Pre lastovičky môžeme pripevniť pod strechu kryté poličky dlhé okolo 25 cm a hlboké 15 cm. Horná strieška bude vo výške asi 15 cm, vzadu stačí o dva cm menej. Lastovičky využijú aj búdku pre viac hniezdiacich párov podobnú holubníkom. Spodná základňa presahujúca o niekoľko cm prednú stenu poslúži pri vlietavaní a takto ju môžeme umiestniť na každom podlaží. Celý lastovičník môžeme upevniť aj na pevný drevený kôl.
Jednotlivé komôrky vnútri by mali byť veľké asi 15 x 12 cm a 15 cm vysoké. Bočné časti a komôrky treba pevne zlepiť tak, aby sa len spodné základne dali vysúvať a čistiť. Na rovnaký účel treba zachovať možnosť snímania striešky.
Autor: Stano Turzo