Na záhone trvaliek, v skalke, trávniku alebo pri jazierku začínajú ako prvé kvitnúť jarné cibuľoviny a hľuznaté rastliny. Sviežimi farbami skrášľujú našu záhradku. Pri vysádzaní na jeseň alebo na jar musíme rešpektovať ich ekologické nároky na substrát.Pre každoročne vysádzané cibuľové a hľuznaté rastliny platí pravidlo striedania pestovateľskej plochy. Vzhľadom na pôdnu únavu má aj striedanie rastlín svoje pravidlá.
Tulipány môžeme vysádzať po hyacintoch, mečíky a narcisy po tulipánoch, nie však naopak. Po tulipánoch a narcisoch pestujeme šafrany, ktoré nevysádzame po fréziách ani po mečíkoch.
Hľuzy a cibule neznášajú tuhú a neštruktúrnu pôdu. Pred jarným vysádzaním cibuľovín (galtónie belostnej, chocholky bodkovanej, ismeny narcisokvetej, sprekérie krásnej) alebo hľuznatých rastlín (frézie hybridnej, tigrídie pávovej, acidantery dvojfarebnej a iných druhov) pôdu dobre prekypríme alebo pripravíme antropogénny substrát. Pôdu s vyšším obsahom ílu vždy odľahčíme perlitom alebo pieskom. Druhom náročným na živiny, napríklad galtónii, tulipánu, frézii a mečíku, hnojíme pôdu pevnými priemyselnými hnojivami. Len k niektorým aplikujeme kompost. Patrí medzi ne najmä mečík a tulipán.
Viacročné cibuľové a hľuznaté rastliny si vyžadujú starostlivý výber stanovišťa a prípravu pôdy. Mnohé z nich, napríklad bleduľa letná, modrica širokolistá, scila dvojlistá či kosatec nemecký vydržia na jednom stanovišti desať i viac rokov. Iné však treba, väčšinou v jeseni, presádzať. Väčšina z nich potrebuje kyprú výživnú piesočnatú pôdu s vysokým obsahom humusu. Pred vysádzaním ju preto hnojíme kompostom (neznášajú ho ľalie, šafrany a kosatce). Trvale zamokrená pôda vyhovuje len korunovke strakatej, bleduli jarnej a niekoľkým ďalším vlhkomilným i mokraďovým rastlinám.
Veľa cibuľových a hľuznatých rastlín vegetuje iba na jar, v lete potrebujú sucho. Najmä viacročné a nižšie cibuľové i hľuznaté rastliny sú preto vhodné do skalky. Vysádzame ich do zeminy pripravenej zmiešaním záhradnej pôdy s komponentmi podľa nárokov rastlín (s listovkou, pieskom, štrkom, rašelinou, kompostom a podobne). Na dno jamky, ktorú vyhĺbime pre naplnenie antropogénnym substrátom, dáme drenáž zo štrku a kamienkov. Vrstva substrátu nad cibuľou a hľuzou má byť rovnako hrubá ako pod nimi.
Autor: Zoltán Bedrna