Beatles jej nevedeli prísť na meno. "Dračica, ktorá zmanipulovala Johna a zapríčinila rozpad skupiny Beatles."
Väčšina Japoncov má podobný názor. Nesúcítia s Yoko Ono len preto, že je tiež Japonka. Yoko Ono bola vždy jedinečná. Yoko Ono je veľmi odlišná od typických Japoncov. Vždy bola odvážna, trúfalá, priebojná a - nikdy nevystupovala v japonských televíznych programoch, kde by hovorila po japonsky. Ak ju aj bolo vidieť v televízii, vždy sa to interview odohrávalo v zahraničí a vždy hovorila po anglicky. Preto sa informácie o nej dostávali k Japoncom najskôr zo zahraničných médií.
Toto je veľmi zaujímavé - zatiaľ čo my sme cítili, že Yoko Ono je nám vzdialená, svet videl Japonsko prostredníctvom Yoko, akoby bola predstaviteľkou Japonska. Vďaka Yoko sa dnes, pravdepodobne, používa v amerických filmoch, inscenáciách a zábavných programoch priezvisko Ono všade tam, kde vystupuje nejaká Japonka/Japonec. Vždy sa volajú pani/pán Ono.
Pre mňa je ale v súvislosti s Yoko Ono najzaujímavejší fakt, že si nikdy nerobila ťažkú hlavu z toho, čo si onej myslia druhí. Národnosť pre ňu, pravdepodobne, nikdy nebola rozhodujúca, vždy žila jednoducho ako človek a ako umelkyňa. Pred pár mesiacmi som sa zoznámil s jednou americkou učiteľkou, ktorá učí v Bratislave konceptuálne umenie. Hľadala spôsob, ako mi vysvetliť, čo je to vlastne za umenie. Nakoniec som sa opýtal: "Je to niečo také, ako robila Yoko Ono?" A ona odpovedala: "Áno, presne!" A dodala: "To je úžasná umelkyňa."
Väčšina ľudí, ktorí nemali radi Yoko Ono, ani nevedela, že je to skutočná umelkyňa. Vnímali ju iba ako manželku Johna Lennona. Alebo možno preto, že nebolo také jednoduché pochopiť jej umenie, ju niektorí ľudia ako umelkyňu ignorovali. Hoci práve konceptuálne umenie má schopnosť priamo apelovať na ľudí. Myšlienky a posolstvá tohto umenia sú oveľa dôležitejšie, než umelecká technika a materiál. A odkaz diel Yoko Ono je vždy mier (peace).
John a Yoko v roku 1969 prekvapili svet svojím "Bed in" sériou tlačových konferencií v hotelovej izbe, kam pozvali novinárov a požadovali mier. Aj to bolo, takpovediac, konceptuálne umenie. John Lennon spieval o mieri v mnohých piesňach, Yoko Ono sa dovolávala mieru prostredníctvom svojho umenia dávno pred tým, ako spoznala Johna. Myslím si, že Johna jednoducho začalo viac baviť tvoriť nové veci s Yoko, ako pokračovať s Beatles. Ak by bol toto dôvod rozpadu Beatles, nikto nemôže obviňovať Yoko.
V posledných rokoch sa Yoko Ono objavila v japonskej televízii. Vedel som, že jej japončina je elegantná, inteligentná, ortodoxná, a rovnako ako pred tridsiatimi rokmi hovorí aj dnes o mieri.
Často sa hovorilo o tom, že Paul McCartney nemal rád Yoko Ono. Sám McCartney však o tom neskôr povedal: "Nazdával som sa, že je to chladná žena. Mýlil som sa. Myslím, že je len viac než väčšina ľudí, odhodlaná byť sama sebou."