BRATISLAVA. Ak ste Róm a žijete na Slovensku, stretnete sa s diskrimináciou. Ak ste utečenec a požiadate u nás o azyl, skoro určite ho nedostanete. Slovensko zo správy Medzinárodnej helsinskej federácie pre ľudské práva nevychádza v týchto oblastiach lichotivo. A nič na tom nezmenil zatiaľ ani vlaňajší nástup vlády, kde má jasnú prevahu sociálnodemokratický Smer.
Správa sa venuje trom oblastiam, pri ktorých u nás dochádza k porušovaniu ľudských práv: etnickým menšinám, obchodovaniu s ľuďmi a žiadateľom o azyl. Zatiaľ čo ťaživá situácia Rómov sa v správe opakuje, tento rok výraznejšie vyskočilo macošské správanie Slovenska k žiadateľom o azyl.
Naše si nedáme
„Kým v Maďarsku alebo Poľsku sa priznávajú stovky a v Rakúsku tisícky azylov, na Slovensku to vlani bolo osem,“ upozorňuje vedúci Úradu Vysokého komisára OSN (UNHCR) pre utečencov na Slovensku Peter Kresák. Nepáči sa mu ani to, že vláda plánuje cudzincom sťažiť získavanie štátneho občianstva.
Zuzana Števulová z Ligy pre ľudské práva upozorňuje okrem nízkeho počtu azylov na pridlhé skúmanie rozhodnutí o zaistení utečencov.
Často ich zadržiavajú dva až šesť mesiacov, kým súdy rozhodnú.
Mimovládne organizácie, ktoré spolupracovali na správe o Slovensku sa zhodujú, že dodržiavanie či nedodržiavanie práv sa po nástupe novej vlády výrazne nezmenilo.
Nová vláda bez zmien
Vedúci katedry pre výchovu k ľudským právam Univerzity Komenského v Bratislave Miroslav Kusý hovorí, že v oblasti ľudských práv nedošlo za posledný rok k viditeľnému zlepšeniu. „Nedošlo ani k zhoršeniu, hoci obavy boli veľké.“ Slovensko má podľa neho veľké resty pri riešení rómskej otázky, občianskych a politických práv žien a azylového konania.
Podpredsedovi vlády pre ľudské práva a menšiny Dušanovi Čaplovičovi sa kritika mimovládnych organizácii nepozdáva. Nová vláda podľa neho nemá čarovný prútik, aby vyriešila problémy, ktoré tu „Dzurindove vlády za osem rokov napáchali“.
Rómovia
U etnických menšín správa Slovensku vyčíta Rómov. Nedoriešenú kauzu nútených sterilizácii, zhoršenie životnej úrovne po reforme sociálneho systému, segregáciu rómskych detí v špeciálnych školách, nútené vysťahúvanie Rómov organizované samosprávou, a slabý antidiskriminačný zákon.
Podľa Laca Oravca z Nadácie Milana Šimečku správa neprináša nové kauzy, skôr upozorňuje, že neexistuje reakcia štátnych orgánov na riešenie známych problémov. „Všetky vlády vyjadrujú záujem proti porušovaniu ľudských práv bojovať.“
Ako Slovensko odmietlo Čečenov
Čečenského žiadateľa o azyl slovenské úrady deportovali do Ruska v čase, keď prebiehalo konanie o udelení azylu. Po prílete do Moskvy ho zatkli ruské úrady, obžalovali ho a poslali do väzenia v Groznom. Vo väzení ho mučili.
Dvoch čečenských žiadateľov o azyl na žiadosť Ruska vrátili v čase, keď na Slovensku čakali na konečné rozhodnutie o žiadostiach na udelenie azylu.
Zdroj: IHF
Kliknite - obrázok zväčšíte.