BRATISLAVA. Ministerstvo financií upozorňuje v pripomienkovom konaní na možné medzinárodné žaloby zo strán súkromných poisťovní. Poisťovne so zahraničným kapitálom by Slovensko mohli obviniť z porušenie dohody o podpore a vzájomnej ochrane investícií z dôvodu nepriameho vyvlastnenia akcií.
Rezort zároveň upozorňuje, že v prípade dohôd o podpore a vzájomnej ochrane investícií ide o medzinárodné zmluvy, ktoré majú prednosť pred slovenskými zákonmi.
V prípade prepoistenia poistencov štátu do štátnych zdravotných poisťovní totiž hrozí, že súkromné poisťovne budú žiadať odškodnenie od štátu pre presun časti poistného kmeňa, lebo to bude mať vplyv na ich hospodárenie.
Postavenie ministerstva je zmätočné
Pripomienky má ministerstvo financií aj k zmene štátnych zdravotných poisťovní na verejnoprávne inštitúcie. Podľa rezortu financií je nejednoznačne naformulovaná. Postavenie ministerstva zdravotníctva k poisťovniam je v návrhu „zmätočné“.
Rezort financií tiež zásadne nesúhlasí s tvrdením ministerstva zdravotníctva, že návrh nebude mať priamy vplyv na štátny rozpočet. Vo viacerých prípadoch žiada vypracovať analýzy.
Ministerstvo zdravotníctva pripomienky hodnotí ako „jednu časť zo širšieho spektra názorov, ktoré v rámci pripomienkového konania dostalo“.
Názor ministerstva financií, že Slovensku hrozia medzinárodné žaloby, je diskutabilný, povedala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Silvia Balázsiková.
K tomu, či ministerstvo zdravotníctva považuje tieto pripomienky za zásadné, sa konkrétne nevyjadrila. „Zatiaľ proces vyhodnocovania pripomienok nebol ukončený,“ povedala Balázsiková.
S návrhmi ministerstva zdravotníctva zásadne nesúhlasí ani Protimonopolný úrad. Úrad vo svojich pripomienkach takisto upozorňuje na riziko, že súkromné zdravotné poisťovne podajú proti Slovensku žaloby. Slovensko je totiž signatárom Medzinárodnej zmluvy o ochrane investícií.
Počiatek: Momentálne nie je dôvod na arbitráž
Pripomienky zaslalo ministerstvo financií koncom februára. Včera minister financií Ján Počiatek pre agentúru SITA však prekvapujúco zmiernil vyjadrenie. „Momentálne prevláda právny názor, že to nie je dôvodom na arbitráž, lebo existencia poistného kmeňa nie je vlastníctvom spoločnosti,“ povedal. Ďalším rizikom na možné podanie na arbitráž je navrhovaný zákaz vyplatenia zisku poisťovní formou dividend.
Politológ Samuel Abrahám si myslí, že ak sa potvrdí nesúlad návrhu zákona s medzinárodnými zmluvami, ministerstvo zdravotníctva bude musieť ustúpiť. „V hre by bolo príliš veľa peňazí,“ povedal Abrahám.