Rakúsko má veľkú novinku. Ako prvý štát v Európe pred dvomi týždňami znížil vekovú hranicu pre voličov o dva roky. V najbližších parlamentných voľbách budú môcť voliť už 16-roční tínedžeri.
Sú na to pripravení? Ako ktorí.
„Páčia sa mi slobodní. Sú dobrí. Mama mi však stále hovorí, že mám voliť Zelených. Tak ja neviem. Je pravda, že minule som niekde počula rozprávať šéfa slobodných a zisťujem, že je to naozaj rasista. Asi by som predsa len volila tých Zelených,“ hovorí Anita, študentka druhého ročníka viedenského gymnázia. Jej prvá voľba sa pohybuje medzi extrémnou pravicou a zelenou alternatívou.
Jej spolužiaci sú o niečo rozhodnejší, väčšina tvrdí, že by určite išli voliť, keby sa voľby konali v najbližších mesiacoch a tiež, že presne vedia, koho by zvolili. Tí, čo to nevedia, by si to do volieb naštudovali. Väčšina z asi 50 študentov by sa vraj nedala ovplyvniť rodičmi.
Zrelí na voľbu?
„Mladí ľudia sa v pätnástich musia rozhodnúť, čo ďalej so životom. Musia si vybrať školu, respektíve odbor, ktorému sa budú venovať. Prečo by teda nemohli rozhodovať o politickej reprezentácii štátu?“ myslí si rakúsky politológ a odborník na volebné právo, Florian Walter.
Nie všetci študenti s jeho názorom súhlasia. Niektorí si myslia, že šestnásťroční ešte nie sú zrelí na to, aby rozhodovali o zložení vlády. „Nemyslím si, že mladí ľudia si robia starosti koho voliť. Väčšinou sa o politiku nezaujímajú,“ tvrdí študentka Kinger. Sama by voliť išla. „Väčšina by podľa mňa volila toho, kto je práve v móde. Tak ako väčšina nosí také nohavice, aké frčia. Keby to boli práve Zelení, volili by Zelených.“
Takmer všetci sa zhodnú, že na veku až tak nezáleží. Sú aj dospelí, ktorí sa o politiku nezaujímajú vôbec a naopak mladí, ktorým naozaj leží na srdci. „Ked pôjdu voliť niektorí 16–roční, je to v pohode, iní v tom istom veku, tak to môže byť katastrofa,“ premýšľa Katarina. Tvrdí, že záleží na zrelosti, a nie na počte rokov.
Politická výchova
Podľa Waltera sa mladí ľudia o politiku nezaujímajú, pretože na to nemajú dôvod. Keď sa zníži veková hranica a budú môcť voliť, záujem o politické dianie stúpne. Je to údajne vidieť aj na správaní voličov pri komunálnych voľbách a voľbách krajinských parlamentov. Niektoré spolkové krajiny Rakúska už znížili vekovú hranicu voličov pri miestnych voľbách, vo Viedni, v Burgenlande a Salzburgu môžu 16-roční voliť aj krajinský snem.
Dôležitú úlohu by malo zohrať aj vzdelávanie mladých. Učiteľka dejepisu na viedenskom gymnáziu Anna Koch-Handschuhová od študentov vyžaduje, aby mali aspoň základné znalosti o politickom dianí v krajine. Teraz to považuje za obzvlášť dôležité.
„Minimálne musia vedieť, kto je vo vláde a aké máme strany.“ Jej študenti povinne vystrihujú z novín politikov, až kým nezostavia kompletnú vládu. Kto je kancelár, vedel každý. Tvrdia, že škola ich neovplyvňuje v tom, koho voliť.
„Ovplyvňovaný som z každej strany. No len do tej miery, aby som si urobil vlastný názor,“ hovorí Lukas.
Gregor si naopak myslí, že by škola mala robiť viac. Sám chodí na nový voliteľný predmet politická výchova a aj tak sa mu máli. „Pozerám správy, čítam noviny, v škole sa o politike veľa nedozviem.“
Aj Walter z Viedenskej univerzity si myslí, že všeobecný prehľad študentov o spoločnosti, ľudských právach a politickom systéme krajiny je nevyhnutnosťou. „Pre mladých ľudí je to veľmi dôležité, aby si neskôr vedeli urobiť vlastný názor. Potom sa ani nebude dať hovoriť o akomkoľvek ovplyvňovaní.“
Kto získa?
Ktoré strany by mohli najviac profitovať z hlasov mladých? Podľa európskej štúdie EUYOUPART inklinujú mladí zväčša k stranám naľavo od stredu. V Rakúsku sú to sociálni demokrati a Zelení.
Vláda do nového zákona, ktorý ešte musí schváliť parlament, zahrnula aj predĺženie volebného obdobia zo štyroch na päť rokov a zavádza možnosť voliť poštou. Koalícia sa na volebnom balíku dohodla pomerne ľahko.
Sociálni demokrati dúfajú, že 16-roční voliči, ich budú voliť. Ľudovcom zasa vyhovuje možnosť voliť poštou, čo môžu využiť ľudia žijúci v zahraničí a biznismeni na cestách, teda tradiční voliči ľudovej strany.
Volebný zákon
zníži vekovú hranicu voličov na 16 rokov
predĺži volebné obdobie na 5 rokov
zavedie možnosť voliť vopred poštou
predpokladá možnosť v budúcnosti voliť online
Rakúsko je prvou krajinou v Európe, ktorá zníži vekovú hranicu voličov na celoštátnej úrovni. Vo svete môžu 16-roční voliť v Brazílii, na Kube a v Nikaragui.
Študenti viedenského gymnázia diskutujú o novej možnosti, ktorú im ponúka vláda. Pôjdu voliť? Vedia koho? Sú na to zrelí? FOTO SME – PETER ŽÁKOVIČ |
Autor: Jana Hoffstädterová -Hoschek