BRATISLAVA. Vláda môže zmeniť aj takzvané aktivačné práce, ktoré bežia už tri roky. Ministerstvo práce to zatiaľ oficiálne neoznámilo, no úrady práce už s obcami a mestami konzultujú návrhy na zmeny.
Návrh na ročnú prestávku
Jedným z návrhov je, aby po šiestich mesiacoch aktivačných prác občan mohol ďalšie práce absolvovať až o dvanásť mesiacov. Dnes má takúto „prestávku“ iba ten, koho z evidencie nezamestnaných vyradili pre nespoluprácu, alebo nevykonáva to, čo je podmienkou nároku na aktivačný príspevok.
Podľa starostu Kokavy nad Rimavicou Jána Chromeka by sa to mohlo minúť účinku. Ak by sa totiž za dva polroky v práci vystriedali všetci 'aktivační', ktorých obec má, „v tretej etape by sme nemali nijakého“.
Príspevok chcú aj
na materiál
K zlepšeniu by podľa neho došlo aj vtedy, keby z príspevku na aktivačnú činnosť, ktorý štát poskytuje obci, bolo možné nakúpiť viac vecí, a to „aj stavebný a elektromateriál potrebný na práce v obci“. V zásade príspevok možno použiť na kúpu ochranných pracovných prostriedkov, pracovného náradia, úrazové poistenie pracujúceho a na plat človeka organizujúceho aktivačnú činnosť.
Filozofiu vláda asi nezmení. V programovom vyhlásení píše, že „pri poskytovaní dávok v oblasti sociálnej pomoci sa bude naďalej vyžadovať aktívne zapojenie sa nezamestnaného do aktivačných prác“.
Hodnota práce je vysoká
V Poprade sa za minulý rok v menších obecných službách vystriedalo okolo 400 osôb a tie odpracovali dovedna vyše 250-tisíc hodín. Mesto ich „spoločenskú hodnotu práce“ vyčíslilo približne na sedem miliónov korún. Jeho primátor Anton Danko však mieni, že hodnota práce, ktorú vykonávajú v prospech mesta, je nevyčísliteľná. „Pomáhajú na všetkých úrovniach. Či už v kanceláriách na úrade, v uliciach Popradu alebo pri organizovaní rôznych podujatí,“ povedal.
Vo Vavrišove, obci v okrese Liptovský Mikuláš, aktivačnú činnosť vykonávajú traja z 18 nezamestnaných. Aj starosta Ján Janotka je presvedčený, že odpratávanie snehu alebo čistenie verejných priestranstiev, ktorým sa zaoberajú, obci veľmi pomáha. Za problém považuje, že tí, ktorí nepoberajú dávku v hmotnej núdzi, nejavia o tieto práce záujem. „Zamestnali by sme podstatne viac nezamestnaných, ak by dávku poberali,“ povedal.
Aktivačná činnosť sa vykonáva najmenej desať hodín týždenne a 40 hodín mesačne okrem jej prvého mesiaca. Nezamestnaný, ktorý sa na nej zúčastňuje, môže dostať 1900 korún mesačne.