Podnikatelia neplatia daň z celého zárobku. Zdaňuje sa len príjem znížený o výdavky. Môžu si uplatniť skutočné alebo paušálne výdavky.
BRATISLAVA. Štát nezdaňuje podnikateľom a zamestnancom celú sumu, ktorú zarobia. Sadzbu 19-percent vyrubí len z takzvaného daňového základu. Je to suma, o ktorú zdaniteľné príjmy prevyšujú daňové výdavky. Medzi daňové výdavky patria aj príspevky, ktoré daňovník zaplatil na zdravotné a sociálne poistenie.
Odvody sa nezdaňujú
Od základu dane sa ešte odratávajú nezdaniteľné časti. Až takto upravený príjem sa zdaňuje. Ak sú výdavky vyššie ako príjmy, podnikateľ je v strate a štát nemá čo zdaňovať. Podnikatelia v strate však musia podať daňové priznanie.
Pri výpočte daňového základu si podnikatelia od príjmov odratávajú buď skutočné alebo paušálne výdavky. Paušálne výdavky sú fiktívne a zákon ich určuje ako percento z príjmov podnikateľa. Tento rok si v daňových priznaniach môžu podnikatelia po prvý raz uplatniť výdavky 40 percent. Vlani, keď priznávali daň, to bolo len 25 percent. Pri paušálnych výdavkoch netreba viesť účtovníctvo. Na paušálne výdavky však nemajú nárok všetci podnikatelia. „Daňovník, ktorý nie je platiteľom DPH alebo je platiteľom DPH len časť zdaňovacieho obdobia a neuplatní si preukázateľné daňové výdavky, môže použiť paušálne výdavky z úhrnu príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti,“ povedala riaditeľka odboru služieb verejnosti na Daňovom riaditeľstve Beáta Uhrínová.
Rozhodnutie na poslednú chvíľu
Ak si podnikateľ celý rok vedie účtovníctvo, ale napokon zistí, že je preňho finančne výhodnejšie uplatniť si paušálne výdavky, nemusí o tom informovať žiadne úrady. Rozhodnutie je na ňom. Pre výhodnejšiu alternatívu sa podnikatelia zvyčajne rozhodujú až pri podávaní daňového priznania. Paušálne výdavky si môže zvoliť aj daňovník, ktorí si celý minulý rok viedol účtovníctvo. Musí to však vyznačiť krížikom v daňovom priznaní typu B v šiestom oddiele.
Paušálne výdavky sú výhodné najmä pre tých, ktorí nemajú veľké náklady, pretože im pomôžu znížiť daň. Sú to napríklad znalci, novinári podnikajúci podľa autorského zákona, držitelia autorských práv alebo tlmočníci. Tí si môžu v daňovom priznaní za minulý rok príjmy znížiť o 40 percent. Podnikateľom v poľnohospodárskej výrobe, lesníctve a vodnom hospodárstve, ktorí majú zväčša vyššie náklady, sa viac oplatí použiť pri priznávaní dane skutočné výdavky. Paušálne výdavky sú výhodné aj pre remeselníkov, napríklad klampiarov, zámočníkov, kaderníkov, či kominárov. Títo si môžu pri počítaní základu dane popri poistnom od príjmov odrátať až 60 percent.
Podnikateľská činnosť, pri ktorej sa môžu použiť paušálne výdavky
oľnohospodárska výroba, lesné a vodné hospodárstvo
živnosť
podnikanie podľa osobitných predpisov (komerční právnici, audítori, daňoví poradcovia, notári, súkromní lekári,...)
spoločníci verejnej obchodnej spoločnosti a komplementári komanditnej spoločnosti
použitie a poskytnutie práv z priemyselného a iného duševného vlastníctva vrátane autorských
znalci, tlmočníci
sprostredkovatelia (starobné dôchodkové sporenie, poisťovací agenti,...)
príjmy z prenájmu nehnuteľností