Prvá svetová vojna sa práve začala. Znepriatelené tábory však veria, že Vianoce už každý prežije doma. Vojaci nie sú naivní, no keby nemali vieru, možno by neprežili.
V deň pred Štedrým večerom sa však nečakane strhne boj. Nemci, Škóti a Francúzi začnú proti sebe bojovať. Muži sú bojmi rýchlo unavení, poveternostné podmienky sú zlé. Do vojnovej každodennosti však zasiahne čaro Vianoc.
Vojaci začnú stavať vianočné stromčeky, každý národ vykonáva svoje tradičné sviatočné rituály. Keď nemecký vojak Nikolaus Sprink, pôvodným povolaním operný spevák, začne spievať koledu, ilúzia Vianoc je, hoci len na chvíľu, dokonalá.
Sprinkov spev sa dotkne aj tých najodolnejších pováh: tvrdí chlapi znepriatelených táborov sa postupne pridávajú a spievajú. Zostáva len trpká príchuť vedomia, že zajtra môže byť všetko inak.
Pripadá vám tento filmový príbeh neuveriteľný? Iste, dej snímky Šťastné a veselé miestami pripomína rozprávku, no v skutočnosti sa francúzsky režisér Christian Carion nechal inšpirovať reálnou situáciou. Dokazujú to nielen listy vojakov, ale napríklad aj kniha Michaela Jürgsa Malý mier vo veľkej vojne.
Leitmotívom filmu Šťastné a veselé je hudba, ktorá sa stáva nositeľkou mierového odkazu a humánnosti v absolútne neľudských podmienkach. Hudba je medzinárodne zrozumiteľná, stáva sa prostriedkom na nadväzovanie priateľstiev, relativizuje vojnu.
Snímka Šťastné a veselé je v pravom slova zmysle medzinárodný projekt. Na filme sa podieľali Francúzi, Angličania, Nemci, Belgičania, Rumuni, a tak sa vo filme miesi niekoľko jazykov a vystupujú v ňom herecké hviezdy z rôznych končín Európy. Film, ako stvorený na oslavy spoločnej Európy. Samozrejme, nebyť tej vojny.
Trocha rušivo a pateticky vyznievajú spievané vložky v podaní Diane Krügerovej a Benna Fürmanna. Zjavný, trochu silený playback u Fürmanna ešte dokážeme prijať, no otváranie úst u Krügerovej je miestami veľmi komické. Navyše režisér jej postavu štylizuje do akejsi panenky Márie, nedotknuteľnej, takmer nereálnej bytosti, ktorá má stáť v protiklade k ohavnostiam vojny.
Krüger už ako predstaviteľka Heleny v Tróji naznačila, že má viac snahy a vytrvalosti ako talentu, ale napriek tomu sa pomaly stáva stálicou hollywoodskych veľkofilmov.
Titul Šťastné a veselé je dobrý film, možno jeden z najlepších protivojnových za posledné roky. Režisér dokáže niektorými scénami vynikajúco vystihnúť absurdnosť vojny, je výborný vo vytváraní magických momentov.
Film Šťastné a veselé dokonale uspokojí naše filmové potreby najmä vtedy, ak dokážeme bez posmeškov prijať dávku pátosu a gýču. Iste, šlo by to oveľa ľahšie, ak by prišiel do kín v období Vianoc, keď sme k patetickým prejavom menej imúnni, ba priam ich vyžadujeme.
Autor: Ildikó Pongó (Autorka je filmová publicistka)