BRATISLAVA. Združenie zamestnávateľov a podnikateľov, čo zamestnáva na Slovensku viac ako jeden milión ľudí, prijalo na včerajšom rokovaní deklaráciu, ktorou vyjadrili nesúhlas s predloženou novelou Zákonníka práce. Podľa nich „nezohľadňuje aktuálne potreby rozvoja slovenského hospodárstva“.
Svoje si včera povedali aj odborári. Vo výzve, ktorá je adresovaná zamestnávateľským zväzom, doslova uvádzajú, že „Zákonník práce nemá rozhodujúci vplyv na zamestnanosť“.
Rokovania s odbormi sú produktívne, ale nebudú
Napriek sporom medzi zamestnávateľmi a odborármi vznikajú pokroky v hľadaní kompromisu o texte novely Zákonníka práce práve v ich dialógu.
Naproti tomu stretnutia zamestnávateľov a ministerstva práce už niekoľko týždňov končia obštrukciami jednej alebo druhej strany. Preto zástupcovia Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) a Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) znova vyzývajú premiéra Róberta Fica, aby s nimi rokoval priamo on.
Podľa viceprezidenta RÚZ Jozefa Špirku „sú rokovania s odborármi oveľa konštruktívnejšie ako tie s vedením ministerstva práce. Pri nich dochádza iba k odpočtu toho, na čom sme sa s odbormi dohodli“.
Aj na dnes mali zamestnávatelia i odbory dohodnuté stretnutie, na ktorom mali dospieť k ďalším kompromisom.
„Riešenie otvorených otázok súvisiacich s novelizáciou Zákonníka práce vidíme len na tripartitnej úrovni,“ píše sa vo vyhlásení odborárov, ktoré potvrdil aj jej viceprezident Eugen Škultéty. „Je to tam jasne napísané. Rokovania budú iba na úrovni tripartity,“ povedal.
„Odmietnutie dnešného rokovania iba potvrdilo to, čo sme tvrdili. Odborári ani ministerstvo nechcú rokovať,“ povedal hovorca RÚZ Martin Hošták.
My neustúpime!
Zástupcovia zamestnávateľov tvrdia, že neustúpia v témach, ktoré sa týkajú posilnenia odborov. „Ide najmä o tri paragrafy týkajúce zastavenia práce vo fabrike, schvaľovania výkonových noriem odborovými organizáciami a platenia odborových funkcionárov podnikmi,“ povedal Špirko.
Odborári nemienia ustúpiť najmä pri definícii závislej práce. Stále tvrdia, že tým chcú ochrániť tých zamestnancov, ktorí sú nútení pracovať na živnosť, aj keď ich pracovný pomer nespĺňa podmienky živnosti.
„Tak ako je závislá práca zadefinovaná, spĺňa všetky kritériá pracovného pomeru,“ zopakoval aj včera viceprezident odborov Vladimír Mojš.
Odbory aj naďalej presadzujú, aby pri plynutí výpovednej lehoty dostali prepustení zamestnanci súčasne aj odstupné.
Ďalšie rokovania tripartity by mali byť na budúci týždeň a pokračovať by mali do polovice apríla.