RIMAVSKÁ SEČ. Vyše 160 obyvateľov hraničnej obce Rimavská Seč museli včera nadránom evakuovať do miestneho kultúrneho domu po havárii maďarského kamiónu s 25 tonami toxického toluénu. Kamión viezol výbušný toluén do Poľska z 35 kilometrov vzdialenej maďarskej chemickej továrne v Kazincbarcike.
Vodič ťahača Mercedes s cisternou nezvládol ostrú pravotočivú zákrutu. Vozidlo sa prevrátilo na bok. Z vozidla nevytiekol toluén, ale chladiaca tekutina. Podľa záchranárov by v prípade úniku toluénu mohlo dôjsť k obrovskému výbuchu. Ešte tragickejší variant mohol nastať, keby sa ťažké výbušné pary toluénu dostali do kanalizácie.
Prizerali sa a fajčili
Nebezpečnú situáciu po nehode obyvatelia Rimavskej Seče podceňovali. Väčšina z nich vôbec nevedela, čo unikajúci toluén môže spôsobiť. V hlúčikoch sa prizerali žeriavom, ktoré sa pokúšali dostať kamión na cestu bez poškodenia nebezpečnej cisterny. Niektorí si pozorovanie krátili fajčením.
Haváriu oznámil polícii po 22.00 muž žijúci v rodinnom dome stojacom len niekoľko metrov od nehody. Policajti okamžite uzavreli miesto nehody a kontaktovali starostku Mártu Stubendek.
„Polícia mi oznámila, že havaroval kamión. Rozhodli sme o evakuácii. Ľudia boli pokojní, väčšina ešte nespala. Brali si len teplé veci, doklady a lieky,“ povedala starostka.
Väčšinu ľudí žijúcich v okruhu 100 metrov od kamiónu evakuovali do kultúrneho domu. Ostatní odišli k príbuzným. Zo 162 ohrozených obyvateľov hraničnej dediny bola polovica detí. Nevládneho muža z rodinného domu blízko kamiónu odniesli hasiči.
Havária nebola prvá
Podľa starostky je miesto, kde havaroval kamión, nebezpečné. Maximálnu povolenú rýchlosť 40 kilometrov za hodinu vraj nikto nedodržiava. Ročne tam havarujú dva–tri kamióny.
Podľa Dušana Rybára, ktorý ako lekár pracuje v Rimavskej Seči už 28 rokov, je to už 11. kamión prevrátený v inkriminovanej zákrute. Veliteľ zásahu Július Beracko povedal, že kamióny si skracujú trasu cez dedinky s úzkymi cestami. „ Voľakedy tadiaľto vôbec nechodili, ale teraz si s nebezpečnými nákladmi skracujú cestu. Normálne by mali tieto obce obchádzať,“ dodal.
Kamión s toluénom z Kazincbarciky nehavaroval prvý raz. V polovici októbra roku 2005 havaroval s 20 tonami chemikálie neďaleko Dolnej Bzovej v okrese Lučenec.
Záchranári vtedy hovorili o obrovskom šťastí, že kamión s cisternou nezačali horieť. „Nebezpečenstvo ohrozenia života a zdravia ľudí je v okolí 800 metrov od miesta havárie,“ povedal vtedy riaditeľ lučenských hasičov Jozef Kubík.
Čo je toluén
Toluén sa vyrába z ropných surovín. Je to priezračná, bezfarebná, ľahko prchavá kvapalina s nízkym bodom vzplanutia. Horí čadivým plameňom a jeho pary, ťažšie ako vzduch, sú jedovaté. V zmesi so vzduchom tvorí výbušnú zmes. Je horľavinou 1. triedy nebezpečnosti.
Toluén sa používa ako rozpúšťadlo náterov, zložka motorových palív a základná surovina napríklad pri výrobe trinitrotoluénu, známeho ako TNT. Toluén sa dostáva do organizmu vdychovaním. Akútna otrava sa prejavuje závratmi, bolesťami hlavy, vracaním, ospalosťou, únavou, pocitom opitosti, poruchami vedomia. Dráždi dýchacie cesty . Nebezpečný je aj pre tehotné ženy. Vdychovanie môže spôsobiť predčasný pôrod, potrat, poškodenie pečene, krvi, obličiek, bolesti hlavy.
(wm)