Na výzvu somálskych moslimov na boj proti neveriacim a svätú vojnu džihád zareagovalo viacero občanov zo západných krajín.
Do vojnou zničeného Mogadiša prichádzajú mnohí už so zbraňou v ruke.
Podľa správy humanitárnej organizácie Reprieve and Cageprisoners zajali kenskí vojaci v posledných týždňoch na hraniciach so Somálskom stovky utečencov z bojiska.
Najmenej 63 z nich bez vyšetrovania a súdneho procesu vydali späť do Somálska.
Medzi nimi boli Briti, Kanaďania, Švédi a Francúzi. Údajne boli zapojení do gerilovej vojny proti demokraticky zvolenej vláde.
V skupine eskortovaných z Kene bol aj 24-ročný Američan Amír Mohamed Míšal z New Jersey. Ešte pred jeho zatknutím ho v Keni vypočúvala americká FBI.
Podľa denníka New York Times mladík údajne nemal žiadne väzby na teroristov. Napriek tomu ho o niekoľko týždňov na to, spolu s ďalšími cudzincami, previezli zo Somálska do Etiópie, kde ostáva vo väzení bez procesu a americká strana nevie zaručiť, či a kedy sa dostane na slobodu.
Na slobodu sa po zásahu Londýna dostali iba štyria Briti. „Asi päť minút nás viezli na korbe auta so zaviazanými očami. Mysleli sme, že ideme na smrť,“ spomína jeden z prepustených.
Etiópska vláda, ktorá podporuje somálske vládne jednotky, tvrdí, že väčšinu radikálov zo Somálska už vyhnali. Vodca povstalcov Aden Haši Ayroa vycvičený v Afganistane je však podľa agentúry Reuters stále v Somálsku a snaží sa opäť rozpútať násilie aj s pomocou „západných nadšencov“.
Ayroa mal stáť aj za verejným upálením piatich uniformovaných ľudí v televíznom priamom prenose z minulého týždňa.