BRATISLAVA. Hoci sa blíži termín, do ktorého môže Slovensko blokovať prevod sprivatizovaných 49 percent akcií Transpetrolu, otázka, kto akcie získa, je stále otvorená. Situáciu zatiaľ zrejme nevyriešilo ani piatkové rokovanie ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka s riaditeľom britskej sekcie Yukos Finance B. V. Martinom Parrom o spätnom odkúpení akcií.
Obe strany sa podľa hovorcu ministra Branislava Zvaru dohodli na tom, že nebudú o detailoch rozhovoru informovať. Dodal, že Jahnátek sa s Parrom dohodol na harmonograme ďalších stretnutí. Na otázku, kedy je v pláne ďalšie stretnutie, Zvara neodpovedal.
Presun akcií slovenského ropného prepravcu sa stal aktuálnym potom, čo sa dostal ruský ropný gigant Jukos do krachu. Ten stiahol aj jeho dcérsku spoločnosť Yukos Finance B. V., ktorá je majiteľom akcií Transpetrolu a sídli v Holandsku.
Hovorkyňa Yukos Finance B. V. Claire Davidson nám do uzávierky na otázky ohľadne rokovaní Jahnátka s Parrom neodpovedala.
Minister Jahnátek cestuje zajtra do USA, kde sa má stretnúť aj s ministrom ekonomiky a ministrom energetiky.
Dodávky kaspickej ropy
Okrem spätného odkúpenia akcií pripadá do úvahy aj ich predaj inej ruskej firme. Minister by súhlasil s tým len vtedy, ak by sa kupujúca firma vzdala manažérskych práv v Transpetrole, ktoré sa predávali spolu s balíkom 49 percent akcií.
Aj po apríli, keď sa skončí blokačné právo Slovenska, však bude môcť štát odmietnuť vstup neželaného akcionára do Transpetrolu na jeho valnom zhromaždení.
Slovensko sa snaží získať pod kontrolu Transpetrol preto, aby zahraničný akcionár, ktorým by mohla byť niektorá z ruských spoločností, nemohol blokovať prepravu kaspickej ropy cez ropovod Družba.
Rusko sa v súčasnosti snaží obísť tranzitné krajiny do Európy – Bielorusko a Ukrajinu. Chce sa tak vyhnúť problémom, ktoré z toho vznikajú. Napríklad pred pár mesiacmi Bielorusko zastavilo tranzit ropy do Európy po politických nezhodách s Ruskom.
Drahšia ropa pre Slovensko
Už teraz je v pláne výstavba ropovodu z Uneče do Primorska. Z Uneče smerom k Baltskému moru pritom vedie ropovod do Litvy a do jej rafinérie Mažeikiu. Vlani v júli ho však Rusi odstavili s tým, že je v havarijnom stave. Litve sa tak predražila ropa, keďže preprava tankermi je drahšia ako ropovodmi.
O osude ropovodu z Uneče do Mažeikiu by sa malo rozhodnúť na budúci mesiac. Skôr sa však dá očakávať rozhodnutie o jeho úplnom odstavení.
Práve ruská snaha obísť tranzitné krajiny by sa mohla dotknúť aj Slovenska. Ropa do bratislavského Slovnaftu totiž tečie z Ruska cez Ukrajinu. Znižovanie množstva ropy v ropovode Družba by znamenalo nižšie príjmy z jej tranzitu a navyše by sa pre Slovnaft predražila. V krajnom prípade by sa totiž musela voziť tankermi do Chorvátska a odtiaľ ropovodom Adria do Maďarska a na Slovensko.
Preto je dôležité, aby Družbou mohla tiecť aj iná ako ruská ropa. Zároveň by sa mala ropa na Slovensko dovážať aj z iných zdrojov.