Íri sú síce v tabuľke vyššie, ale priamo porovnať zisky a straty možno iba v troch prípadoch. Íri prehrali na Cypre 2:5, my sme zvíťazili 3:1.
Náš najbližší súper remizoval doma s Českom 1:1, Slováci susedom podľahli 0:3. Íri vyhrali nad Walesom doma 1:0, naši nad týmto súperom vyhrali v Cardiffe 5:1. Futbal však nie je jednoduchá papierová matematika.
Pre Írov hovorí skúsenosť, tradícia, dobré výsledky z posledných rokov. Tento tím na prelome tisícročí vyšiel z tieňa štyroch mužstiev z Britských ostrovov.
Hral na MS 1990 (remizoval s Anglickom), 1994 (vyhral nad Talianskom), 2002 (remizoval s Nemeckom). Všetko v základnej skupine, z ktorej Írsko vždy postúpilo. V roku 1990 sa dostalo až do štvrťfinále, kde prehralo s domácim Talianskom, dvakrát nešťastne vypadlo v osemfinále.
V prvej veľkej generácii krajiny, ktorá sa preslávila na ME 1988, keď pamätne zdolala Anglicko 1:0, boli hviezdy brankár Bonner a robustní útočníci Adrodge a Cascarino. V druhej, ktorá sa prelína s terajšou, hral napríklad na MS 2002 súčasný kouč, 37-ročný Steve Staunton (na snímke SITA) spolu so stále aktívnymi reprezentantmi brankárom Givenom (Newcastle United), obrancom Finnanom (Liverpool), stredopoliarmi Duffom (Newcastle), Killbanom (Wigan) a Robbie Keanom (Tottenham). Keane sa v zápase s Walesom vykartičkoval, proti Slovákom nemôže hrať.
Íri hrajú sympatický, poctivý futbal, hoci trochu stereotypný. Sú nebezpeční ako najlepšie mužstvá sveta. Na posledné MS sa nedostali z remízovej skupiny. Zaostali o bod za Francúzskom a Švajčiarskom.
Írski fanúšikovia sú hluční, ale patria medzi najpriateľskejších. Slovákov čaká búrlivé, nie však neférové prostredie.
Autor: pf