Slovenský tréner Ján Kocian sa pevne drží jednej z množstva objavných poučiek legendárneho nemeckého trénera Seppa Herbergera zo začiatku päťdesiatych rokov - najdôležitejší zápas je ten najbližší. Sú pravdivé, hoci už znejú ako klišé.
Zajtra nás v D-skupine kvalifikácie ME 2008 čaká na štadióne Croke Park v Dubline o 20.30 h nášho času Írsko. Zápas bude viac ako dôležitý. Víťaz si udrží postupovú šancu.
Slováci pred sobotným zápasom v Nikózii s Cyprom 3:1 o Íroch príliš nehovorili. V náznakoch potvrdili, že druhý zápas kvalifikačnej týždňovky po európskych ostrovoch bude oveľa ťažší. Íri sú trieda.
Na Írov sa tešia
Tréner Kocian naznačil: „Nie sú takí nevypočítateľní ako Cyperčania. Iste majú kvalitnejších hráčov aj skutočne výnimočné zjavy - Duffa, Killbana, obrancu O'Sheu, brankára Givena. Všetko opory klubov v anglickej Premiership.“
Slovenskí reprezentanti prízvukovali už po víťazstve na Cypre, že na duel v Írsku sa tešia. Viac než na prvé stretnutie kvalifikačného dvojzápasu.
Brankár Kamil Čontofalský povedal, že nás čaká oveľa ťažší zápas ako v Nikózii. „Zápasy na Britských ostrovoch sú vždy veľmi nepríjemné. Česi tam ledva remizovali. Mali šťastie, že vyrovnali ihneď po inkasovanom góle.“
Keltská asociácia povolila
Zápas bude na štadióne v Croke Parku, ktorý patrí Asociácii keltských športov. Štadión Lansdowne so základmi z roku 1872 rekonštruujú, Íri nemali v metropole kde hrať.
Asociácia bola neoblomná, megaštadión patrí historickým keltským športom - obdobe futbalu a pozemného hokeja. Má 140 m do dĺžky a 65 m do šírky, čiže plochu prispôsobili.
Zaúradovať musela vláda, aby keltské športy počas rekonštrukcie uvoľnili štadión aj pre moderný futbal a rugby. V sobotu bolo na keltskom derby Írsko - Wales (1:0) v našej skupine 72-tisíc divákov. Toľko čakajú aj na Slovákov. V Dubline bude aj rekordných 4000 slovenských fanúšikov.
„Určite bude fantastická kulisa. Stačí, že prefrčí jeden center pred bránu a diváci ožijú a strhnú mužstvo. Bude stačiť jedna šanca a oni sa zbláznia. Musíme hrať maximálne disciplinovane, nerobiť ani najmenšie chybičky,“ dodal Čontofalský.
Poďakoval sa aj fanúšikom našej reprezentácie. V Cardiffe pri víťazstve nad Walesom 5:1 ich bolo dvetisíc, na Cypre päťsto.
Škrtel: Chce to odvahu
„Všetka česť, že prišli a povzbudzovali. Obdivujem najmä tých, ktorí nás sprevádzajú zo Slovenska. Iste ich to nestojí pár korún. Vo Walese i na Cypre sme sa cítili takmer ako na domácom trávniku,“ vravel Čontofalský.
Obranca Martin Škrtel priznal: „Obdivujem anglický štýl hry. Centre, hra v ohni mi neprekáža, motivuje ma. Hra proti Írom vyžaduje absolútnu sústredenosť a odvahu, zákroky bez chýb. Dýchajú na chrbát, váhanie s loptou môže byť osudné.“
Marek Sapara je technický typ. „To neprekáža, aby som sa nepokúsil o individuálne prieniky. Práve britský štýl otvára priestor na rozumnú kombináciu a prekvapujúcu prihrávku. Verím, že vyhráme aj v Dubline a naplno sa vrátime do postupovej hry.“
Pozná búrlivú atmosféru
Balász Borbély absolvoval v sobotu ôsmy medzištátny zápas. Teší sa na prípadný deviaty. „Čaká nás iný súper, iné mená, Given, Finnan, O'Shea, Killbane, Duff. Víťazstvo na Cypre nám dodalo sebavedomie.“
Môže búrlivá kulisa zamotať hlavu? spýtali sme sa. „Môže, ale s pribúdajúcimi skúsenosťami sa mi pred 'divokými tribúnami' hrá dobre. Keď som nastúpil za Artmediu v Glasgowe proti Celticu, priznám, že som nevedel, čo robiť. Pozeral som sa dokola s otvorenými ústami. No čím viac som pred takými tribúnami hrával, v Lige majstrov či za Kaiserslautern v Nemecku, tým viac sa mi to pozdávalo. Je to o tlaku, o takom, ktorý vás viac núti koncentrovať sa,“ hovoril o skúsenostiach defenzívny stredopoliar Borbély.
Autor: Dublin