2. Nepoužívajte jednoduché a ľahko uhádnuteľné heslá. Snažte sa vyhnúť používaniu rovnakého hesla do rôznych systémov, ktoré sú pre vás dôležité. Pri výbere vhodného hesla, nepoužívajte také, ktoré je možné ľahko uhádnuť, napr. mená detí, dátumy narodenia. Nikdy si ich nezapisujte. V žiadnom prípade by ste nemali svoje prihlasovacie údaje na Internet banking kdekoľvek zverejňovať, okrem stránky bankingu, ku ktorej by ste sa mali dostať normálnym spôsobom a priamo, a nikdy nie prostredníctvom odkazu v e-maile.
3. Skontrolujte, či máte najnovšie bezpečnostné aktualizácie a záplaty. Z času na čas sa v programoch na vašom počítači odhalia zraniteľné miesta, ktoré sú bežne využívané tvorcami vírusov a hackermi na získanie neautorizovaného prístupu do počítačov, ktoré neobsahujú záplatu. Ak chcete skontrolovať záplaty a aktualizácie, mali by ste navštíviť stránku vydavateľa, najčastejšie ide o časť Download (sťahovanie).
4. Nainštalujte si antivírový softvér. Možno už používate antivírový softvér, ale aby bol účinný, je potrebné ho pravidelne aktualizovať. Ak si nie ste istí, ako to urobiť, pozrite si pomocníka príslušného programu.
5. Používajte osobné firewally (bezpeč-nostné clony). Osobný firewall je ďalším malým programom, ktorý vám pomáha chrániť váš počítač a jeho obsah pred narušiteľmi z internetu. Po nainštalovaní zablokuje neautorizovaný pohyb dát do a z vášho počítača.
6. Používajte anti-spyware program. Spyware predstavuje programy, ktoré bežia na vašom počítači a majú za úlohu sledovať a zapisovať spôsob, akým si prehliadate internet a internetové stránky, ktoré navštevujete. Tieto informácie môžu kupovať a predávať spoločnosti, ktoré zaujíma spôsob, akým sa zlepšuje konštrukcia stránok a využíva internet. Tak ako môže byť spyware využívaný na zvýšenie kvality pobytu on-line, môže sa použiť aj na získanie osobných údajov, ktoré ste zadali. Spyware nie je to isté ako vírus, v dôsledku toho nie je antivírový softvér účinný pri identifikácii a odstraňovaní spyware; preto je potrebné stiahnuť a spustiť si špeciálny anti-spyware program. Dôrazne odporúčame, aby ste si nainštalovali a využívali anti-spyware produkt s dobrou povesťou.
7. Nespúšťajte pripojené programy v e-mailoch od ľudí, ktorých nepoznáte.
8. Pri realizácii platieb si overte, že sa nachádzate naozaj na správnej stránke patriacej banke (adresa internet bankingu vždy začína https://...) a nie na stránke podvodníkov. Niektorí podvodníci sa totiž snažia získať informácie prostredníctvom napodobňovania dizajnu a funkčnosti pôvodnej stránky. Overte si tiež, či je pripojenie na server zabezpečené (v priestore prehliadača je zobrazený napríklad kľúčik) a či je certifikát k verejnému kľúču platný.
9. Sledujte fungovanie svojho počítača a pri akýchkoľvek podozrivých aktivitách skontrolujte jeho zabezpečenie.
10. Venujte pozornosť bezpečnostným informáciám zverejneným bankou.
Zdroj: Tatra banka