Bežný domáci počítač je v súčasnosti už pomerne dobre zabezpečený proti vírusom, trójskym koňom, spywaru či iným škodlivým programom. Veď to nie je zase také ťažké, nainštalovať si do jeho pamäte antivírový program, firewall, anti-spyware a pár ďalších anti-niečo programov. Druhou stránkou mince sú peniaze, ktoré musí každá firma a každý majiteľ počítača vynakladať. O čase ani nehovoriac.
Zaujímavým faktom je aj to, že kým v minulosti išlo skôr o to, aby hacker v komunite ukázal, že niečo vie, v súčasnosti ide o tvrdý biznis. V minulosti to bol len biznis pre antivírové firmy, ako Norton, Grisoft, Eset, Kaspersky Lab či Avast. Je to už biznis aj pre hackerov.
Zistili totiž, že internetom lietajú čísla kreditných kariet, PIN kódy, heslá a ďalšie informácie zaujímavé pre zneužitie a obohatenie svojho konta v banke. Stačí vedieť dobre počúvať.
Zarábajú teda dvaja a čierny Peter ostáva používateľovi. Samozrejme, antivírový softvér a ďalšie sa dajú získať aj zadarmo a legálne. Legitímnou otázkou potom je, či je ten program zadarmo rovnako dobrý, ako ten za peniaze.
Priemerný používateľ počítača sa už vie brániť aspoň základným pokusom o prienik do jeho počítača. Kúpi si operačný systém a využíva on-line bezplatnú aktualizačnú službu, ktorá zabezpečí aspoň odstránenie chýb programátorov.
Či už ide o tých v Redmonde alebo tých, ktorí sú roztrúsení po celom svete. Okrem toho sa už naučil neklikať na podozrivé e-maily od ľudí ako Administrator, Jason, Bill Gates či Linus Torvalds. V nich totiž okrem ponuky na Viagru či iné vylepšenia sexuálneho života bývali kedysi vírusy.
A kto nechce dávať peniaze za ochranné programy a neverí tým zadarmo, môže sa odpojiť.