Signalizácia pre pestovateľovZačínajú kvitnúť už aj ďalšie ovocné druhy, napríklad slivkoviny, a prebúdza sa aj vinič. Ošetrovanie viniča proti chorobám a škodcom sa začína na jar tzv. postrekom na sucho. Toto ošetrenie sa zameriava proti roztočom a roztočcom, najmä proti kučeravosti. Najvhodnejšia je biologická ochrana s použitím dravého roztoča
Typhlodromus pyri. Chemická ochrana je potrebná najmä vo vinohradoch, kde v minulom roku roztoče spôsobili významnejšie škody.
Jarný postrek viniča možno robiť pomerne v dlhom časovom rozpätí. Najúčinnejší je počas slnečných dní pri teplote 12 až 15 stupňov. Pred pučaním alebo pri pučaní, keď sa na vrcholoch púčikov objavuje slabá "vata", je účinný prípravok Sulka. Neskôr, v štádiu pučania možno použiť prípravky Sulikol K, Thiovit Jet alebo Kumulus WG, ktoré sa aplikujú aj hneď po vypučaní, no v nižšej koncentrácii. Od štádia pučania až do štádia troch listov možno použiť prípravok Oleoekol. Bez ohľadu na vegetačné štádium je povolený prípravok Ortus, ktorý možno používať aj počas vegetácie postrekom na list. Aj keď v tomto skorom štádiu nie je povolený žiadny registrovaný prípravok proti múčnatke, určitý vedľajší účinok sa pozoruje pri sírnatých prípravkoch.
Opätovne upozorňujeme na vykonanie predjarného postreku jadrovín, najmä jabloní. Najvyššia účinnosť je pri teplotách aspoň 10 stupňov. Ošetruje sa od pokročilého "myšieho uška" do fázy ružového kvetného púčika. Z povolených prípravkov sa používa Oleoekol, ktorý je najúčinnejší od pučania do objavenia sa kvetového púčika. Ak sa ošetruje po oteplení nad 16 stupňov aspoň v jednom dni, zásah je účinný aj proti dospelcom kvetovky jabloňovej. Vhodné je aplikovať väčšie množstvo postrekovej tekutiny (aspoň 800 litrov na hektár), čím sa dosiahne jej vyššia účinnosť. Predjarný postrek sa neopakuje.
Pripomíname tiež ošetrovanie marhúľ, čerešní a višní proti monilióze kvetov a výhonkov kôstkovín. Preventívnou ochranou je dôkladné odstraňovanie napadnutých plodov počas ich dozrievania, a najmä po zbere. Veľkou chybou je, ak ešte v jarnom období visia na stromoch suché plody z vlaňajšej úrody. Väčšinou bývajú na suchých vetvičkách, ktoré sú už do značnej hĺbky poškodené, a preto ich treba odstrániť až po zdravé drevo. Chemická ochrana kvetov a výhonkov sa robí zvyčajne dvakrát, a to na začiatku a na konci kvitnutia. Ošetrovať sa odporúča iba náchylné odrody v miestach pravidelného výskytu a za daždivého počasia. Z prípravkov sú povolené Horizon 250 EW, Ornament 250 EW, Rovral 50 WP, Rovral Flo, Signum a Sporgon 50 WP a na marhule aj Baycor 25 WP. Množstvo postrekovej tekutiny má byť vyššie - 1000 litrov na hektár.
Stanislav Barok