Jozef Kožlej (nar. 18. júla 1973) pôsobil v cyperskej lige od roku 2000 do začiatku tohto. Vystriedal Olympiakos Nikózia (2000 - 2003), slávnejšiu Omoniu z metropoly (2003 - 2006) a Anorthosis Famagusta (jeseň 2006). Teraz hrá za grécky FC Larisa.
Prerušenie nášho rozhovoru nabádalo spýtať sa dvojnásobného majstra Slovenska v drese Košic a dvojnásobného českého so Spartou - ako dobre vie po grécky. „Som v tejto oblasti už siedmy rok, hovorím dobre, pokojne si prečítam noviny v alfabete. Prvý raz naživo po grécky som hovoril pred troma rokmi v televízii ešte na Cypre. Odvtedy veľakrát,“ vysvetlil.
Môžu vyhrať nad hocikým
Kožlejov klub FC Larisa prehral tri zápasy za sebou. „Je to taká ,bláznivá' liga. Ešte pred mesiacom sme hrali o Pohár UEFA, teraz sa začíname triasť o záchranu. Dával som góly, ale v tých troch stretnutiach som netrafil ani raz.“
S Kožlejom hrajú v Larise dvaja útoční stredopoliari cyperskej reprezentácie - maličký Afstasios Aloneftis (20 rokov, 166 cm, 62 kg) a Nektarios Alexandru (23, 178, 72). „Na ihrisku s nimi úzko spolupracujem, jeden z nás troch sa zvykne vysúvať úplne do útočenia. Aloneftis prišiel so mnou do Larisy z Omonie v rovnakom čase. Všetci ho považujú za najväčší talent cyperského futbalu, ktorý kedy behal po trávnikoch. Je technický, šikovný. Alexandru má dobrú strelu. Nemyslím si však, že sú až takí nebezpeční ako veľmi skúsená dvojica Konstantinu a Okkas zo špičkového Olympiakosu Pireus. Vraj proti Slovákom nenastúpia. V rozhlase som upozornil, že ich absencia je pre Cyperčanov viac než citeľná.“
Strelec troch gólov v 26 medzištátnych stretnutiach našej reprezentácie (posledný odohral vo februári 2005 práve na Cypre) si nemyslí, že grécka liga je podstatne lepšia ako cyperská. „Isteže o niečo áno, také kluby ako Panathinaikos, Olypiakos, AEK na Cypre nemajú. Stred je však porovnateľný.“
Kožlej označil cyperských futbalistov za náladových, neschopných dodržať taktické pokyny po celý zápas. Ak však majú svoj deň, sú schopní zdolať aj tím z absolútnej svetovej špičky.
Hráči chvália trénera
Aloneftis a Alexandru však nášmu hráčovi viackrát povedali, že pod vedením trénera Angelosa Anastasiadisa sa časy menia. „Veľmi ho chvália. Zaviedol disciplínu. Nie však nejakú železnú, ale s hráčmi sa radí. Stretáva sa s nimi aj v kluboch a pripravuje im plány.“
Cyperského kouča chválili po zápase s Nemeckom (1:1) aj naši poslední premožitelia v kvalifikácii na ME 2008 (v Bratislave vyhrali Nemci 4:1). „Je to prefíkaný stratég. Vie presne odhadnúť slabšie miesta súpera a okamžite zasiahnuť do taktiky,“ napísal denník Frankfurter Allgemeine Zeitung.
V cyperskej lige hrá až 14 klubov. „Myslím si, že je to prehnane veľa. Na ostrove sú štyri mestá a približne osem schopných klubov. Celý čas, čo som tam pôsobil, hovorili o zúžení ligy. Vždy argumentovali, a má to logiku, že v krajine je futbal vlastne jediný kolektívny šport na úrovni. Je jasne najpopulárnejší. Trochu hrajú aj basketbal a hádzanú, ale na slabšej úrovni.“
Cyperčan ako Slovák
Kožlej vykreslil náturu cyperského fanúšika. „Najviac ich zaujímajú mestské derby zápasy, ktorých je veľa, ale iba súboj nikózijských tímov Apoelu a Omonie má náboj ako trebárs zápas Sparta - Slavia alebo Panathinaikos - Olympiakos. Vzťah k reprezentácii majú diváci taký slovenský. Ak hrá dobre, je plno, ak sa jej nedarí, návštevy sú slabé. Cyperčanom to však momentálne ide. Na Nemcov sa prišlo pozrieť 16-tisíc, štadión má 23-tisícovú kapacitu. Na zápase s nami predpokladám desaťtisícovú návštevu.“
O cyperských ihriskách sa zvyklo hovoriť, že sú to vyschnuté hrboľaté oraniská, na ktorých sa nedá hrať dobrý futbal.
„Dobrých päť rokov to nie je pravda. Naopak, podľa mňa majú teraz na Cypre najkvalitnejšie trávniky v Európe. Slováci budú mať pravdepodobne aj výborné počasie. Štadión je zo všetkých strán chránený, vietor nehrozí. Koniec marca je už zväčša bez dažďa s teplotami aj večer od 15 do 20 stupňov.“
Koho obrali Cyperčania
Cyperčania už znepríjemnili, predovšetkým v kvalifikácii na európske šampionáty, život veľkým mužstvám. Väčšinou po remízach 1:1. Vždy na domácej pôde.
ME 1984
Československo 1:1
Taliansko 1:1 (Taliani prišli o postup)
ME 1996
Dánsko 1:1
Belgicko 1:1 (Belgičania nepostúpili)
ME 2000
Španielsko 3:2 (Cyprus dlho bojoval o postup)
ME 2008
Írsko 5:2
Nemecko 1:1
Cyprus v roku 1993 remizoval doma s Česko-Slovenskom a poslednému federálnemu výberu znemožnil účasť na MS 1994.