České úrady chceli zabrániť reštituentom v znovuzískaní ich majetku zabaveného po druhej svetovej vojne. Použili na to prostriedky pohybujúce sa na hrane zákona.
Ako informoval denník Lidové noviny, špeciálny a utajený policajný tím „Majetok“ sledoval v rokoch 2004 telefonické rozhovory medzi advokátom a jeho klientom, ktoré sú v právnom štáte považované za nedotknuteľné. Advokátska komora označila informácie o takomto postupe polície za zarážajúce a chce sa nimi zaoberať.
Civilnú rozviedku navyše policajti žiadali, aby v zahraničí hľadala materiály, ktoré by nároky reštituentov spochybnili, prípadne by ich diskreditovali. V dokumentoch sa dokonca píše, že rozviedka chcela sporné materiály, napríklad výpisy z matrík v Rakúsku, získať operatívnou cestou. To znamená ilegálne, s porušením zákonov susednej spriatelenej krajiny.
Tím „Majetok“ sa zameriaval hlavne na šľachticov, ktorí žiadajú o navrátenie majetku zhabaného po druhej svetovej vojne na základe takzvaných Benešových dekrétov. Šľachtici sa snažia dokázať, že sa na nich tieto dekréty nevzťahovali,
Hlavným protivníkom štátu v podobných kauzách je potomok starého českého aristokratického rodu František Oldřich Kinský (na snímke ČTK).
Ten na českých súdoch podal 157 žalôb na majetok v hodnote 40 miliárd českých korún. Žiada napríklad o navrátenie Kinského paláca v Prahe na Staromestskom námestí. Práve Kinského a jeho advokáta napríklad polícia v Česku odpočúvala.
Päť Kinského žalôb do polovice roku 2003 uspelo a súdy mu nariadili vrátiť rôzne časti bývalého rodového majetku. Potom do sporu zasiahli politici z vládnucej ČSSD a odvtedy Kinský súdne spory iba prehráva.
Autor: pm