BRUSEL,PRAHA. Pred 50 rokmi sa šesť európskych krajín rozhodlo vytvoriť do 15 rokov spoločný trh, čo sa podarilo a spočiatku i prinášalo ovocie. Dnes má toto zoskupenie 27 členov a so svojimi 490 miliónmi obyvateľov je najväčším svetovým trhom. V mnohých ohľadoch však ekonomicky stále zaostáva za Spojenými štátmi.
Od hospodárskej krízy v 70. rokoch sa Európskej únii len pomaly darí napĺňať jej často veľmi ambiciózne ciele. Poslednú métu z roku 2000 z Lisabonu - predbehnúť do roku 2010 USA – nakoniec únia v polčase opustila a rozhodla sa usilovať už „len“ o obnovu ekonomického rastu a zníženie nezamestnanosti. Podľa nedávnej štúdie asociácie Eurochambers by sa jej to aj tak nepodarilo, pri súčasnom tempe rastu by predstihla USA okolo roku 2045. Vlani síce rástol HDP únie najrýchlejšie od roku 2000, ale len o 2,9 percenta, pričom USA rástli o 3,3 percenta.
V dlhodobejšom porovnaní vzrástla ekonomika USA v rokoch 1991 až 2003 o 47 percent a únia o 28 percent. Aj rast produktivity práce sa koncom 90. rokov podľa OECD zastavil, zatiaľ čo v USA sa zrýchlil. Nezamestnanosť v únii je stále vyššia než za Atlantikom a nezmenšuje sa ani v praktickom využití vedy. Vo výskume, kam únia investuje o tretinu menej peňazí než USA, ju začínajú dobiehať Čína a India.
Naopak, vodcovské postavenie zaujíma Európska únia v humanitárnej oblasti. Spolu so svojimi členmi poskytuje najväčšiu finančnú pomoc rozvojovým krajinám.
V 60. rokoch minulého storočia zažívali štáty vtedajších Európskych spoločenstiev (ES) hospodársky boom, najmä vďaka colnej únii. Už v januári 1959 boli medzi štátmi ES znížené clá o desať percent a dovozné kvóty o 20 percent, čo viedlo k rapídnemu rastu vnútroeurópskeho obchodu.
Prelomové dokumenty o hospodárskej a menovej únii prijali krajiny ES v decembri 1991 v Maastrichte. Na ich základe v januári 1999 vznikla Európska menová únia, ktorej členovia (dnes 13 krajín) používajú jedinú menu: euro. Spoločná mena prispela podľa OECD k rastu obchodu vo vnútri únie o päť až 15 percent.