Dnes opúšťa univerzity s titulmi v oblasti techniky, fyziky a strojárstva len asi 12 percent absolventov. Tento počet sa musí zvýšiť aspoň o štvrtinu ak chce Veľká Británia dosiahnuť predpokladaný rast, tvrdí Konfederácia britského priemyslu (Confederation of British Industry - CBI).
Ak sa nepodarí tento stav zvrátiť, bude musieť bojovať o udržanie svojej vedúcej pozície v takých oblastiach priemyslu ako farmácia, bio-technológie a kozmický výskum, predpovedá Konfederácia.
Nedostatok absolventov technických a prírodovedných smerov môže podkopať schopnosť Británie súťažiť s ostatnými krajinami v globálnej ekonomike, pretože spoločnosti sa radšej presunú do oblastí, ktoré netrpia nedostatkom zamestnancov s takýmto vzdelaním a príslušnými zručnosťami.
V prieskume identifikovali štyri slabé miesta vzdelávacieho systému - tie odrádzajú mladých ľudí od toho, aby sa uchá-dzali o vysokoškolské vzdelanie v spomínaných oblastiach.
Sú to po prvé úbohé laboratóriá v školách - podľa Kráľovskej chemickej spoločnosti je až štvrtina z nich nebezpečná alebo nedostatočne vybavená.
Druhým problémom je nedostatok učiteľov s príslušným vzdelaním; až štvrtina stredných škôl je napríklad momentálne bez fyzikov.
Po tretie zredukované učebné plány nevenujú dostatok času výučbe prírodovedných predmetov - podľa CBI iba jedna z piatich štátnych škôl ponúka samostatnú skúšku z fyziky, chémie a biológie pre šestnásťročných študentov a veľmi málo študentov sa preto neskôr rozhodne študovať tieto predmety na úrovni A.
A napokon nesprávne kariérne poradenstvo nenasmerovalo záujem mladých ľudí na dobre platené a zaujímavé pozície
v oblasti vedy a techniky.
Dnes graduje na univerzitách vo Veľkej Británii ročne 45 000 absolventov v oblasti vedy a techniky. CBI urobila kalkulácie predpokladaných potrieb a na základe výpočtov britského Výskumného ústavu práce (ktorý sa týkal predpokladaného rastu v týchto profesiách do roku 2014), tvrdí, že len na pokrytie nových pozícií sa tento počet musí zvýšiť na 97 000 za rok.
Táto kalkulácia navyše počíta s tým, že každý absolvent techniky si naplánuje ďalšiu kariéru vo svojom odbore a neodíde pracovať do inej oblasti.
CBI poukazuje tiež na záväzok vlády, ktorá prisľúbila investovať 200 miliónov libier do vybavenia škôl. Podľa generálneho riaditeľa CBI Johna Cridlanda má Británia vedecký výskum na svetovej úrovni a mnoho spoločností svetového mena, musí teda budovať na týchto základoch a nesmie ich nechať uschnúť. "Naša úspešná budúcnosť závisí od našej schopnosti konkurovať nielen našim tradičných rivalom, ale najmä Indii a Číne," upozornil Cridland. "Títo dvaja obri produkujú každoročne stovky tisícov inžinierov a vedcov a sú pripravené pobiť sa o svoj diel koláča aj v tých oblastiach obchodu, ktoré tradične patrili Británii."
Ak sa chce Británia postaviť tvárou k výzvam súčasnosti, musí podľa neho zlepšiť vzdelávací systém tak, aby dával mladým ľuďom zručnosti, ktoré potrebujú. "Ak nepodnikneme urýchlene potrebné kroky, tak spoločnosti, ktoré pomáhali britskej vede v jej rozvoji, nebudú mať inú možnosť ako odísť do zámoria. Už teraz naberajú stále viac ľudí so zahraničia a je tu nebezpečenstvo, že časom odídu úplne," dodal John Cridland.