Kvalitný tréning môže zmeniť postoje

Na prelome tisícročí bolo v Európe 70 percent pracovných miest, ktoré vyžadovali duševnú prácu a 80 percent pracovných postupov je dnes už zastaraných.

Starostlivosť o ľudské zdroje sa preto zákonite musí skvalitňovať.

Ľudia určujú, ktorá firma je úspešná. Spoločnosti, zamerané na dlhodobý rozvoj sa usilujú o zvládnutie svojho vnútorného fungovania, ktorého kľúčovým prvkom sú ľudia. Mnohí pracovníci, si uvedomujú skutočnosť, že ak chcú získať konkurenčnú výhodu, tak potrebujú byť profesionálne zruční - a táto úloha sa začína kvalitným tréningom. Kvalitný tréning pomáha spĺňať úlohy a riadenie pracovných procesov sa stáva produktívnejším. Pomocou tréningu môžu byť simulované a zdokonaľované všetky osobné alebo profesionálne okruhy správania - komunikačné spôsobilosti, vnímanie a chápanie vzťahov, spracovávanie vlastných emócií, osobnostný vývoj, vedenie tímu, kreativita, rozhodovanie, riešenie konfliktov, vyjednávanie, spolupráca, zaobchádzanie s mocou, plánovanie a podobne. Tréning motivuje, prebúdza v účastníkoch zvedavosť a radosť z učenia, objasňuje súvislosti, jedinečné a neobyčajné procesy. Uľahčuje zavedenie nových foriem komunikácie a správania vo firemnej kultúre. Týmto spôsobom pomáha diferencovať firemnú kultúru od kultúry vonkajšieho sveta a selektívne zaviesť určité špecifické normy firemného správania. Pomáha učiacemu sa vidieť seba samého celostným spôsobom. Podnecuje účastníkov diferencovane vnímať, otvorene komunikovať, stavať požiadavky, robiť rozhodnutia, pomáhať iným, kooperovať, sám hľadať pomoc, vyvíjať vlastnú asertívnu silu a osobnú zodpovednosť. Môže meniť postoje účastníkov, ktorí v rámci tréningu získavajú skúsenosť, že život je oveľa komplexnejší ako doteraz predpokladali. Stávajú sa tolerantnejšími k iným názorom. Tréning môže pre účastníkov znamenať nové koncepty, hodnotové predstavy a odbúranie predsudkov, založených na novej osobnej skúsenosti. Umožňuje účastníkom spracovávať problémy a poruchy, ktoré vznikajú v súvislosti so sociálnou štruktúrou tímu, rozličnými potrebami členov a v súvislosti so zvládnutím úloh. Podporuje lojalitu k firme, k tímu a redukuje fluktuáciu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ale samotný tréning nestačí. Túto skúsenosť potvrdí mnoho tých, ktorí majú odborné ambície a usilujú sa profesionálne rásť. Preto sme pre našich partnerov vytvorili koncepciu implementačných sústredení formou supervízie. Je potrebné presne vymedziť, že v našom prípade sa nejedná o riadiacu supervíziu, pri ktorej je supervízor nadriadeným pracovníkom supervizanta, ktorý priamo riadi jeho odbornú prácu na pracovisku, ako je to ponímané v niektorých zahraničných spoločnostiach. V našom ponímaní ide o najmä o konzultantskú supervíziu. Supervízor účastníka neriadi. Zodpovednosť za prácu s podriadeným alebo klientom leží na účastníkovi. Je vhodná pre skúsených praktikov. Supervízia je metóda kontinuálneho zvyšovania profesionálnej kompetencie účastníka, pri ktorej sa učí samostatne riešiť a realizovať potrebné profesionálne činnosti, osvojuje si profesionálne zručnosti. Rozvíja schopnosť integrovať osobnostné charakteristiky, teoretické poznatky a praktické skúsenosti účastníka. Hlavným pracovným prostriedkom manažéra alebo odborníka pracujúceho s klientmi je jeho osobnosť. Primárnou metódou je učenie sa prostredníctvom konfrontácie trénovaných zručností s reálnou praxou, sebareflexie, spätnej väzby, analýzy a kreativity zameranej na nachádzanie správnych riešení pracovných úloh. Pozornosť je zameraná na reflexiu stratégie a intervencií v práci s podriadeným alebo

SkryťVypnúť reklamu

klientom, ktoré účastník použil, aké techniky použil, aké boli dôsledky intervencií, prečo sa rozhodol práve pre tieto intervencie, akou formou boli intervencie uskutočnené, aké sú ďalšie plánované kroky, ako sa stretnutie začalo, ako prebiehalo, ako sa ukončilo, aké bolo správanie a pocity účastníka, ako fungovala komunikácia (počet vstupov, skákanie do reči, odbočovanie), aká bola atmosféra (napätie/uvoľnenie, dôvera/nedôvera, istota/neistota, ...), ako vyzeralo ukončenie (dohovor, pozitívne/negatívne uzatvorenie, nereflektovaný odchod ...)

Štruktúra a postup implementačnej supervízie, ktorý absolvuje každý člen tréningovej skupiny má štandardizovaný charakter. Prebieha v 7 krokoch od prezentácie konkrétneho prípadu, problému a priamej skúsenosti cez spätné väzby skupiny a lektora, brainstorming, návrhy a odporúčania na riešenia až po priamy nácvik prijatého riešenia účastníkom.

SkryťVypnúť reklamu

Dr. Ján Smik, EDUKA

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 666
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 435
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 732
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 351
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 436
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 657
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 950
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 237
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu