Nadané deti - biele vrany medzi nami

Vieme, čo je to inteligencia? A dá sa podľa výšky IQ odhadnúť úspešnosť človeka v ďalšom živote? Mnohí odborníci sa zhodujú v tom, že iba jedno číslo - výška IQ - nám ako východisko k takýmto uzáverom nestačí. Nikde totiž nie je napísané, že človek ...

Vieme, čo je to inteligencia? A dá sa podľa výšky IQ odhadnúť úspešnosť človeka v ďalšom živote? Mnohí odborníci sa zhodujú v tom, že iba jedno číslo - výška IQ - nám ako východisko k takýmto uzáverom nestačí. Nikde totiž nie je napísané, že človek s vysokým IQ dosiahne v živote závratný úspech. O schopnosti uplatniť sa v spoločnosti viac rozhoduje výška EQ - teda emocionálna inteligencia.

Emocionálna inteligencia je schopnosť poznať a ovládať svoje emócie, ale súčasne aj emócie ostatných ľudí. A práve táto schopnosť je veľmi dôležitá v sociálnej rovine a významne ovplyvňuje fakt, či je človek schopný presadiť sa, vedieť "predať" svoje schopnosti v spoločnosti a teda aj v pracovnom kolektíve. Práve EQ je teda faktorom, ktorý najviac ovplyvňuje možnosti uplatnenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

EQ je však len nedávny "vynález". Hitom bolo donedávna IQ a práve ono bolo považované za merítko prevahy.

V čom sú úspešní ľudia

s vysokým IQ?

Počiatky vedecky uznávaného merania IQ sú staršie ako sto rokov. Prvé testy zostavil francúzsky psychológ Alfréd Binet a vyzerali inak ako tie, ktoré poznáme dnes. Skúmali napríklad priebeh koordinácie medzi mozgom a očami, schopnosť posúdiť dĺžku dvoch čiar, či opakovať niekoľko čísel. Na dnešné IQ testy sa podobali najmä tým, že kládli dôraz na graficky vyjadrené pojmy a na ich zhodnotenie nebolo v podstate potrebné vzdelanie. Práve tento faktor je dodnes dôležitým prvkom IQ testov. Ďalšia história merania IQ je poznačená aj menej ušľachtilými cieľmi - na základe IQ testov sa napríklad fašisti pokúšali dokázať nadradenosť bielej, árijskej rasy.

SkryťVypnúť reklamu

I keď výška IQ nie je absolútnym merítkom šťastia a úspechu človeka, na jej základe sa dá predpokladať úspešnosť v štúdiu. Podľa odborníkov platí, že ľudia s nižším IQ nemajú úspech v činnostiach, na ktoré sa kladú vysoké psychické požiadavky.

IQ vraj závisí viac od prostredia ako od rodinných dispozícií

Odlišujú sa teda ľudia s vysokým IQ od ostatných? A čo treba robiť, aby sme týmto potenciálom nemrhali, ale umožnili mu rozvíjať sa? Na základe prieskumov dospeli niektorí vedci k názoru, že IQ nie je natoľko závislé od dedičnosti, ako zrejme predpokladali rozliční konštruktéri teórií o nadradených rasách. Pre rozvoj inteligencie je však veľmi dôležité zdravé a inšpirujúce prostredie. Tento názor podporujú zistenia, že priemerné IQ sa v rozvinutých krajinách zvyšuje a vysvetľujú to lepšou starostlivosťou, lepšou stravou a vôbec lepšími podmienkami

SkryťVypnúť reklamu

na rozvoj.

A práve potreba rozvíjať tieto danosti u detí s vyšším IQ, viedla k založeniu škôl a tried pre nadané deti. Podľa odborníkov sa totiž odlišujú od svojich vrstovníkov a preto potrebujú aj iné zaobchádzanie. "Môj syn bol od malička iní ako deti v jeho veku," vysvetľuje matka 13 ročného Dominika, ktorý od troch rokov číta a píše. "Nikdy napríklad nepotreboval hračky z obchodu, zabavil sa s kúskom plastelíny, povrázkom a niekoľkými špajľami - staval z nich lanovky, žeriavy, mosty.

V škôlke sa nevýslovne nudil, nevedel sa zahrať so spolužiakmi, jednoducho nezapadol." Preto Dominikova mama hneď ani neuvažovala o zapísaní syna do bežnej základnej školy. "Vôbec som si nedokázala predstaviť, že by chodil do školy akou som prešla napríklad aj ja - s rukami za chrbtom a večným drilom. Možnosť skúsiť školu pre nadané deti som privítala a vôbec to neľutujem. Je tam veľmi príjemné prostredie, učitelia chápu, že tieto deti potrebujú premýšľať, riešiť problémy a pýtať sa. Vymýšľajú pre svojich žiakov nové projekty, umožňujú im používať vlastnú hlavu - to by v bežnej škole bolo asi ťažko možné."

SkryťVypnúť reklamu

Každému, čo jeho je

V tejto chvíli možno rodičom "bežných detí" zíde na um kacírska otázka - a ostatné deti netreba motivovať? Poskytnúť im priestor pre rozvoj osobnosti, učiť ich pracovať samostatne a bez drilu?

To však zrejme nie je otázka pre zakladateľov škôl pre nadané deti, ale skôr pre tých, ktorí sa vyrovnávajú

s problémom všobecného vzdelávania zrovnaním všetkých na jednu úroveň. V takejto situácii je totiž pochopiteľné, že rodičia detí so špeciálnymi potrebami hľadajú pre svoje deti špeciálne riešenia. "Aj pre deti mentálne postihnuté, nevidiace, alebo nepočujúce existujú špeciálne školy - tam sa uznáva potreba riešiť vzdelávanie tak, aby sa mohli úspešne rozvíjať. Prečo z toho teda vynechať deti, ktoré sú "postihnuté" vyšším IQ?" pýtajú sa zástancovia oddeleného vzdelávania nadaných detí. Ich argumentom je aj to, že takéto deti v bežných školách často trpia, a to nielen nudou, často sa z nich stávajú aj sociálni vydedenci, vrstovníci aj učitelia ich totiž považujú za povýšených a vyčleňujú ich z kolektívu. (gal)

SkryťVypnúť reklamu

Foto - Peter Hrnčiřík

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 668
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 446
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 733
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 376
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 440
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 630
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 963
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 214
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu