teľka agentúry D&D Team Iveta Betušová. "Vopred si overte, aké podmienky vás na mieste čakajú, či má škola v cudzine akreditáciu a či už tento študijný pobyt odskúšal niekto zo Slovenska," radí Iveta Betušová, ktorá pracuje v tejto oblasti už nie-
koľko rokov.
Podľa Betušovej je skutočne dôležité, akú krajinu, spôsob výučby, program a typ ubytovania si sami a dobrovoľne určíte, aby ste v konečnom dôsledku boli
s pobytom spokojní a aby vám priniesol úžitok a nie stres. Medzi jej odporúčania patrí aj varovanie pre tých, ktorí chcú dosiahnuť čo najrýchlejšie pokrok v štúdiu jazyka: nestanovujte si príliš vysoké nároky. Veľmi zaťažujúce býva totiž "ONE to ONE", čiže 5-6 hodín komunikácie učiteľa s jediným žiakom. Rátajte s tým, že takýto pobyt v cudzine vás možno unaví a rozhodne nepatrí medzi oddychové. Naopak, konverzácia v malej skupine motivuje k lepším výsledkom, pretože sa tu vzájomne konfrontujú nadobudnuté jazykové zručnosti.
Agentúr, ktoré zabezpečujú jazykové pobyty v zahraničí spra-vidla poskytujú niekoľko variantov kurzov. V D&D Teame vás zaradia do 12-13 člennej skupinky, alebo menšej, napríklad trojčlennej - môžete si však zvoliť aj náročnú verziu kurzu: učiteľ - žiak.
"Ľudí umiestňujeme do hotelov, rezidencií, ale najradšej im odporúčame rodiny, v ktorých majú šancu komunikovať. Je to najlepšia metóda na zdokonalenie sa v jazyku," tvrdí Iveta Betušová.
V D&D Teame sú veľmi žiadané celoročné pobyty v cudzine pre stredoškolákov vo veku od pätnásť do osemnásť a pol roka. Na tamojších gymnáziách sa učia nielen jazyk, ale šesť rozličných predmetov. Ak sa však chcú po roku vrátiť medzi svojich spolužiakov, musia na rok prerušiť štúdium na Slovensku a po návrate zložiť diferenčné skúšky z tých predmetov, ktoré stanoví ich "domovská" slovenská škola.
Dospelí majú na výber rôzne kurzy, napríklad manažérske, ale unikátnou novinkou v ponuke tejto agentúry je kurz pre starších (i viac ako 65 ročných). Pripravený program pre túto skupinu v spolupráci s mnohými školami v Británii zahŕňa okrem výučby jazyka i lákavú "chuťovku" - nácvik golfu, návštevy divadelných predstavení a ďalšie zaujímavé aktivity. Sami vraj hovoria, že na pobyte "nabrali druhý dych".
Pre najmenších, od 8 rokov je najvhodnejší krátky, maximálne dvojtýždňový pobyt v cudzine a pre tínedžerov i dospelých trojtýždňový a viac - podľa časových a finančných možností.
Ak váhate nad možnosťami a formami štúdia jazyka, ste málo komunikatívni a nesmelí vo vyjadrovaní, cesta do cudziny vám môže pomôcť - pri dostatočne dlhom pobyte stratíte zábrany pri konverzácii a budete hrdí na to, že ste si dokázali poradiť bez pomoci ostatných.
Maja Tallová