Cez Slovensko pôjde menej plynu

Maďarsko sa rozhodlo pre ruský projekt predĺženia plynovodu Blue Stream. Ten bude konkurovať únijnému projektu Nabucco.

BRATISLAVA. V čase, keď sa Európska únia snaží znižovať závislosť od energetických zdrojov z Ruska, sa maďarský premiér Ferenc Gyurcsány dohodol s ruským prezidentom Vladimírom Putinom na predĺžení plynovodu Blue Stream z Turecka do Maďarska. Ním sa bude prepravovať zrejme len ruský plyn.

Podľa energetického analytika Karela Hirmana neprispeje na rozdiel od Nabucca nový plynovod do Maďarska k posilneniu energetickej bezpečnosti únie. „Tento plynovod je aj v rozpore so záujmami Slovenska,“ povedal Hirman, ktorý v súčasnosti pracuje v štátnej Slovenskej energetickej agentúre.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Gyurcsány podľa denníka Internatiobal Herald Tribune tvrdí, že na rozdiel od Nabucca časť plynovodu Blue Stream už funguje z Ruska do Turecka. „Problém Nabucca je, že nevieme, kedy z neho budeme mať plyn,“ povedal. Plynovod Nabucco má prepravovať plyn z kaspickej oblasti do Turecka a ďalej do Európy najskôr v roku 2011. Má stáť zhruba 5 miliárd eur (170 miliárd korún) a jeho plánovaná kapacita je 20 až 30 miliárd kubíkov ročne.

Obchádzka plyn predraží

Cesta plynu z Ruska cez Blue Stream je však dlhšia ako cez Ukrajinu. Tento plyn bude teda drahší a rozdiel v cene oproti dodávkam cez Ukrajinu nakoniec zaplatí európsky spotrebiteľ. „Zmyslom je teda obísť Ukrajinu, čo by znamenalo aj menej plynu cez Slovensko a Česko,“ povedal Hirman.

SkryťVypnúť reklamu

Výstavba plynovodu Blue Stream bude stáť podľa maďarského ministerstva hospodárstva tiež 5 miliárd eur. V súčasnosti ním do Turecka prúdia zhruba 3 miliardy kubíkov plynu ročne, hoci jeho kapacita je 16 miliárd.

Výstavba plynovodu Blue Stream bude vyžadovať aj súhlas tranzitných krajín, Bulharska a Rumunska. Stanovisko ich ministerstiev hospodárstva sa nám do uzávierky nepodarilo získať.

Kritika z vlastných radov

Maďarsko sa s Moskvou zbližuje pravidelne počas vlád, v ktorých dominujú socialisti. Dohodu Budapešti s Moskvou a prílišnú proruskú orientáciu tvrdo kritizuje aj maďarská opozícia. K orientácii na projekt Nabucco však v tomto prípade vládu vyzvala aj menšia koaličná strana, liberáli.

Dohoda s Gazpromom podľa predsedu zahraničného výboru maďarského parlamentu Zsolta Németha narušuje jednotný postup únie, zvyšuje energetickú závislosť od Ruska a vážne poškodzuje suverenitu krajiny. „V Európskej únii sa na nás už pozerajú ako na nejakú piatu kolónu,“ povedal politik opozičného Fideszu. Prekáža mu aj to, že sa o rokovaniach s Ruskom poslanci dozvedajú až z medzinárodných médií.

SkryťVypnúť reklamu

Vláda sa bráni, že účasť na projektoch Nabucco a Blue Stream sa navzájom nevylučujú. Konkurujúce si dopravné cesty a zdroje podľa nej môžu cenu ruského plynu pre Maďarsko znížiť. Maďarsko získava z Ruska vyše osemdesiat percent svojej spotreby.

Menej plynu cez Slovensko

Slovenský plynárenský priemysel sa zatiaľ novej trasy ruských dodávok plynu neobáva.

Predtým, ako bude tento plynovod spustený do prevádzky, totiž SPP predpokladá, že sa v Európe zvýši spotreba a zároveň zníži ťažba plynu. „Blue Stream bude teda doplňujúcim zdrojom zásobovania plynom z mimoeurópskych nálezísk,“ povedala hovorkyňa SPP Dana Kršáková.

Možné zníženie príjmov z tranzitu do západných krajín je podľa nej v súčasnosti ťažké predpovedať.

Hirman si naopak myslí, že možné spustenie plynovodu Blue Stream spolu s plynovodom z Ruska do Nemecka popod Baltské more bude po roku 2010 znamenať výrazné zníženie prepravy plynu cez Slovensko. To by znamenalo aj menšie príjmy SPP z tranzitu a nakoniec aj menšie príjmy štátu na dani z príjmov a dividend.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2012 by totiž malo ísť popod Baltské more zhruba 55 miliárd metrov kubických plynu ročne a ďalších vyše 10 miliárd by mohlo ísť cez Blue Stream. „Rusko však predpokladá, že sa vývoz plynu do Európy zvýši do roku 2015 len o 19 miliárd kubíkov ročne,“ povedal Hirman. Cez slovenské územie ročne prejde zhruba 80 miliárd kubíkov plynu.

Podľa Hirmana sa nenapĺňajú ani prognózy o raste spotreby plynu v Európe. „Ak by sa začala viac uprednostňovať jadrová energia, očakávaný rast spotreby zrejme nenastane,“ povedal. Navyše sa začínajú realizovať úsporné opatrenia na zníženie spotreby plynu.


Kliknite - obrázok zväčšíte.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 804
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 644
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 739
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 682
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 663
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 266
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 182
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 282
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu