Keď do bytu nevkročí Slnko

Aj byt sa môže stať zdrojom chorôb. V Medical Center Marylandskej univerzity nedávno zverejnili zaujímavé výsledky výskumu zameraného na zisťovanie výskytu alergických reakcií. Ten potvrdzuje, že nadmerná vlhkosť v byte sa veľmi často stáva spúšťačom ..

Aj byt sa môže stať zdrojom chorôb. V Medical Center Marylandskej univerzity nedávno zverejnili zaujímavé výsledky výskumu zameraného na zisťovanie výskytu alergických reakcií. Ten potvrdzuje, že nadmerná vlhkosť v byte sa veľmi často stáva spúšťačom problémov; výsledkom môžu byť ťažké ochorenie dýchacích ciest, alergie, dokonca až rakovina.

Aj byt sa môže stať zdrojom chorôb. V Medical Center Marylandskej univerzity nedávno zverejnili zaujímavé výsledky výskumu zameraného na zisťovanie výskytu alergických reakcií. Ten potvrdzuje, že nadmerná vlhkosť v byte sa veľmi často stáva spúšťačom problémov; výsledkom môžu byť ťažké

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

ochorenie dýchacích ciest, alergie, dokonca až rakovina.

Výskumy bytov s nadmernou akumuláciou vody a pár, ktoré robil tím Williama J. Fiskusa v laboratóriách Lawrence Berkeley National v roku 2004, uvádzajú, že v takýchto priestoroch sa lepšie darí nielen plesniam, roztočom a rôznemu hmyzu, ale aj drobným hlodavcom. Hmyz

a zvieratá sa potom stávajú šíriteľmi rôznych nákaz.

Vlhké prostredie, plesne na stenách a nábytku, dokonca aj prítomnosť drobných domácich zvierat - to všetko zvyšuje riziko vzniku astmy a ďalších dýchacích ochorení. Výskumy tiež dokladajú ďalšie účinky nadmernej vlhkosti v domácnosti na ľudský organizmus. Patria medzi ne aj bolesti hlavy, horúčka, nadmerná únava, neuropsychózy, gastroenteritídy (zápalové črevné a žalúdočné ochorenia) pošvové výtoky, chronické pľúcne ochorenia, ktoré v extrémnych prípadoch môžu vyústiť až do rakoviny.

SkryťVypnúť reklamu

Počas búrky nespite pri otvorenom okne

V 38 centrách v rámci krajín Európskeho spoločenstva sa uskutočnil výskum, ktorý potvrdil, že takmer 19 percent ľudí žije v takom domácom prostredí, ktoré môže byť zdrojom alergií. Problémy sa prejavujú predovšetkým poruchami dýchania a prieduškovými ochoreniami, pričom okolo 6 percent ľudí malo pozitívne kožné reakcie aj na hubovité ochorenia. Určité druhy húb produkujú toxíny.

Toxíny ľuďom spôsobujú zvýšenú tvorbu hlienov, podráždenia kože, zápaly a kašeľ, v niektorých prípadoch môže prísť aj k poškodeniu imunitného systému. Vedci dokonca zistili, že zvýšený výskyt astmatických záchvatov bol zaznamenaný aj počas búrok. Preto lekári odporúčajú ľuďom s dýchacími problémami vyhýbať sa spánku pri otvorenom okne v čase lejakov.

SkryťVypnúť reklamu

Problémy s vlhkosťou zle znášajú deti

S vlhkosťou majú problémy na celom svete. Aj montrealskí vedci sa pokúsili odhadnúť počet kanadských domácností, v ktorých je nevyhovujúca úroveň vlhkosti. U niektorých skúmaných sa výsledky vyšplhali až na 66 percent. V priebehu výskumu kanadskí vedci monitorovali domácnosti 403 školopovinných detí. Zistili pritom, že domácnosti so zvýšenou vlhkosťou sú zvyčajne viacdetné a s nižšími príjmami.

Deti žijúce v nezdravom ovzduší sú ohrozenejšou skupinou ako dospelí. Dýchajú oveľa rýchlejšie a prijímajú vyššie hodnoty špecifických emisií a čiastočiek do organizmu. Sú mimoriadne náchylné podľahnúť zdravotným ťažkostiam vinou ovzdušia. Mávajú oslabenú imunitu, niektorým sa redukuje hmotnosť, strácajú chuť do jedla. V nevetraných bytoch popri neliečených dýchacích problémoch, veľmi často prichádzajú i potravinové alergie a ďalšie problémy, napríklad svrbenia a zápaly kože.

SkryťVypnúť reklamu

Spánok detí na spodných lôžkach poschodových postelí z dôvodu zvýšenej vlhkosti viedol k častejšiemu predpokladu, že sa u nich vyvinie astma, než u detí, ktoré spávajú navrchu. Preto by sa mali rodiny s deťmi, ktoré majú problémy s ochoreniami dýchacích ciest, vyhýbať poschodovým lôžkam, alebo by mali deti so sklonom k problémom spať na hornej posteli. Dokonca aj v prípade štandartných postelí sa odporúča klásť matrac čo najvyššie od podlahy.

Vlhkosť, roztoče, astma a exzémy

Vlhké plienky v byte s malými deťmi, prítomnosť švábov, dokonca hlodavcov vo vlhkej kanalizácii, pliesne na stenách a v nábytku - to všetko výrazne zväčšuje riziko vzniku astmy a ďalších dýchacích ochorení. Nezvaným živočíšnym hosťom (švábom, roztočom, plošticiam) sa darí vo vlhkom prostredí. Všetkým týmto organizmom sa lepšie darí v bytoch s nadmernou akumuláciou vôd a pár. Prostredníctvom zvieracích votrelcov sa nákazy rýchle šíria. Silným alergénom je aj moč myší v prostredí vlhkého domu.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia s astmatickými problémami však trpia aj v suchých bytoch - preto teplý a vlhký vzduch z odparovača môže upokojiť napríklad mierne astmatické záchvaty. Do vlhkých domov sa však absolútne nehodia. Ak odparovače používate, vlhkosť vzduchu miestnosti nesmie byť vyššia ako 40 percent. Odparovače by tiež mali byť denne čistené, najlepšie octovou vodou.

Spálňa má byť čo najčistejšia

V niektorých bytoch (najmä v panelových domoch) je počas vykurovacieho obdobia suchý vzduch, ani ten nie je z hľadiska zdravia ideálny, odborníci ho však neodporúčajú príliš masívne zvlhčovať. "Prílišné zvlhčovanie vzduchu v spálni nie je vhodné, pretože tam, kde je väčšia vlhkosť, množia sa plesne a roztoče. Miestnosť na spanie by mala byť jednoduchá až sterilná," upozorňuje alergologička a imunologička Darina Čomajová. "Optimálna teplota v spálni je 18 stupňov - čiže by v nej malo byť chladnejšie ako napríklad v obývačke a vlhkosť by nemala presiahnuť 40 až 50 percent. Je vhodné, aby sme v domácnosti mali vlhkomer."

SkryťVypnúť reklamu

Darina Čomajová tiež neodporúča používať v domácnostiach také materiály, v ktorých sa dobre držia roztoče a plesne - varuje napríklad pred starými matracmi (tie treba vymeniť najneskôr po ôsmich alebo desiatich rokoch používanie) a odporúča zredukovať (najmä v domácnostiach s alergikom) koberce a zameniť textilné závesy a rolety za žalúzie, ktoré sa ľahšie udržiavajú.

Syndróm chorých budov

"Zápaly očných spojiviek, nervozita, poruchy koncentrácie, kožné exémy," vymenúva Čomajová ďalšie ochorenia typické pre ľudí, ktorí sa zdržiavajú dlhodobo vo vlhkých a nevetraných priestoroch, málo športujú a uprednostňujú počítač pred prechádzkami v prírode. Uvedené zdravotné ťažkosti sú súčasťou ochorenia, ktoré sa nazýva Sick Building syndrom (syndróm nezdravých budov). Trpí ním až 60 percent populácie.

SkryťVypnúť reklamu

Dodávatelia vlhkosti

Baktérie pliesní môže do ovzdušia "dodávať" i neudržiavaná automatická klimatizácia, v ktorej sa dlhšiu dobu nemenili filtre. Výdatným domácim zdrojom pliesní sú rôzne fontánky, prístroje na výrobu pary, akváriá alebo teráriá, či rastliny v kvetináčoch.

Zdrojom nevhodnej vlhkosti môžu byť aj mokré kojenecké plienky, zle odtekajúca a stará kanalizácia a vodovodné potrubia.

Staré matrace sú nebezpečné - sú spoľahlivým príbytkom pre roztoče a plesne.

Problémy s vlhnutím stien v kútoch miestností, na ostení a pod parapetnými doskami môžu spôsobiť aj nesprávne osadené a nevhodné plastové okná. Ich vynikajúca nepriepustnosť nás na jednej strane chráni pred hlukom a prachom z ulice, na druhej strane však bráni odvádzaniu prebytočnej vlhkosti z bytu.

SkryťVypnúť reklamu

Maja Tallová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 878
  2. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 939
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 884
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 859
  5. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 2 913
  6. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 2 626
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 357
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 178
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu