Nevyčerpateľné zdroje energie

Geotermálna energia

Odborníci považujú geotermálnu energiu za jeden zo zdrojov budúcnosti.Slovensko je na ne bohaté, teplota zdrojov v hĺbke od 20 do 5000 metrov je od 15 do 240 stupňov.

Len menšia časť z nich má teplotu vhodnú na vykurovanie (nad 50 stupňov). Ešte menší podiel by mali tieto zdroje u nás, ak by sme ich skutočne chceli využiť na výrobu elektrickej energie; aj keď využiteľný potenciál je takmer taký, aká je ručná výroba elektriny u nás vo vodných elektrárňach.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Do hlbších vrtov je možné vháňať pod tlakom vodu a tú ohriatu vo forme pary čerpať na ďalšie využitie. I keď by investičné vstupy do vrtov a technológie boli pomerne vysoké, systém by mohol pracovať bez ohľadu na časť dňa či poveternostné vplyvy.

SkryťVypnúť reklamu

Zatiaľ využívame geotermálnu energiu prevažne na napĺňanie kúpalísk, v menšom na vyhrievanie skleníkov a minimálne na vykurovanie objektov (prevažne na juhu Slovenska).

Slnečná energia

Zo slnečného žiarenia by sme vedeli získať obrovské nožstvá energie, problémom je zatiaľ jej skladovanie. Okrem toho, slnečné lúče dopadajú na Zem nerovnomerne a občas aj viacero dní nie je nad niektorými lokalitami priame slnečné žiarenie.

Na Slovensku je situácia najpriaznivejšia na juhu, v porovnaní s najmenej slnečnými Kysucami je tu však len o 15 percent slnečných dní viac. Stredomorské štáty majú dlhšie obdobie slnečných dní než severské, napriek tomu je počet štvorcových metrov solárnych zariadení na 1000 obyvateľov v Rakúsku, vo Švédsku, Nemecku a Dánsku väčší než vo Francúzsku či Taliansku.

SkryťVypnúť reklamu

Solárnu architektúru treba orientovať na západ, výnimočne na východ a na západ. Na ohrev vody postačí teplo vyrobené kolektormi celoročne, na plné vykurovanie len v prechodných obdobiach. Okrem nadobúdacej ceny nemajú solárne články žiadne nároky na údržbu, okrem toho, ich cena klesá a zvyšujú sa ceny klasických palív. Nevýhodou je práve fakt, že nepokrývajú výrobu tepla na kúrenie počas celého roka, a že ich užívatelia sú odkázaní na slnečné počasie. U nás zatiaľ odrádza od masívnejšieho využívania aj vysoká nadobúdacia cena. Dva kolektory s 200 litrovým zásobníkom teplej vody stoja okolo 75 tisíc korún a zabezpečia teplú vodu na umývanie zadarmo zhruba na trištvrte roka. Investíciu však môžeme rozpočítať asi na 30 rokov, pretože zhruba taká je životnosť týchto zariadení.

SkryťVypnúť reklamu

Iným spôsobom využívania slnečného žiarenia sú pasívne solárne systémy - tie ohrievajú interiér prenikaním cez priesvitné či priehľadné plochy.

Veterná energia

Na Slovensku je najväčší potenciál jej využívania v horských oblastiach a v Podunajskej nížine. V blízkosti Bratislavy má Rakúsko nainštalovaných 90 percent výkonu všetkých svojich veterných elektrární. Len na malom území okolo Bratislavy by bolo možné vyrobiť najmenej 800 MW, pričom na celom našom území by bolo číslo ešte vyššie. Samozrejme, keby sa dokázali vyriešiť legislatívne problémy, pretože ideálne lokality sú na Slovensku v chránených územiach. Moderné veterné turbíny produkujú minimum hluku a sú akceptovateľné aj okolím a to aj v krajinách s vyspelou úrovňou ochrany životného prostredia a preto sú tieto investície podporované aj zo štátnych zdrojov. Nie náhodne je Nemecko svetovým lídrom vo výrobe elektriny z veterných elektrární pred Španielskom, USA a Dánskom, krajinou porovnateľnou so Slovenskom.

SkryťVypnúť reklamu

Nášmu susedovi - Rakúsku - ktoré má okolo spoločnej hranice podobné klimatické podmienky, patrí v Európe ôsma priečka a najvyšší nárast v posledných rokoch.

Slovensko je posledné z EU 25, je teda zrejmé, o čo prichádzame. Prvé lastovičky u nás postavili v Malých Karpatách pri Cerovej, na Myjavskej pahorkatine a na Kysuciach.

Biomasa

Predstavuje najväčší obnoviteľný energetický potenciál. Tvorí ju materiál rastlinného aj živočíšneho pôvodu, môže sa na jej prípravu využiť aj komunálny odpad. Najviac biomasy produkuje ťažba dreva, pri ktorej vzniká mnoho ťažko inak využiteľných odpadov - konáre, kôra, pne a netriedené piliny. Podobné suroviny produkuje aj drevospracujúci priemysel.

Významným zdrojom je poľnohospodárska produkcia - obilná a repková slama, konope a živočíšne exkrementy. Z biomasy možno vyrobiť tuhé palivá známe ako drevené štiepky, pelety a brikety.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 073
  2. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 985
  3. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 4 142
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 021
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 3 944
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 477
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 068
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 546
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu