Vzhľad, ktorému len málokto odolá, dokonalá súmernosť, jemná vyzývavosť, za ktorou sa ukrýva inteligencia, podmanivé vnútro... Nedajte sa pomýliť - toto nie je opis ideálneho muža alebo ženy. Práve ste sa oboznámili s vlastnosťami inteligentného domu z dielne úspešných slovenských tvorcov, ktorý má s ľudským "exteriérom i interiérom" veľa spoločného.
Napríklad to, že ho nevnímate len vy, ale aj on vníma vás. Reaguje na vaše potreby a požiadavky. Dokáže vás doslova "nakopnúť" k lepším výkonom. Do inteligentného domu sa istotne mnohí zo siedmich stoviek jeho doterajších návštevníkov zamilovali na prvý pohľad.
Bratislavský demonštračný iDOM môžeme aj v európskom meradle považovať za príkladný zdroj inšpirácií v oblasti technických inovácií a harmonickej integrácie špičkových technológií.
Nastúpite do výťahu a ocitnete sa v budúcnosti - uprostred komfortu, bezpečia a technickej dokonalosti máte čudný pocit, akoby ste nedopatrením preskočili určitý časový úsek v živote. Poviete si, že o pár rokov budú podobné technické riešenia nevyhnutné, pretože ich hlavnou črtou nie je iba absolútne pohodlie a technologická a architektonická nadčasovosť stavby, ale aj dômyselná tepelná regulácia, využitie obnoviteľných energetických zdrojov a inteligentná účelná harmonizácia audiovizuálnej a zabezpečovacej techniky.
Inteligentných domov vo svete pribúda, ale šampiónom sa stal slovenský.
Vo februári tohto roku súťažný projekt iDOM slovenského tímu basys.solutions označili v Amsterdame za jednotku v kategórii stredných rezidenčných objektov. O sympatickom projekte sa napísalo už veľa, objavil sa aj na stránkach nášho denníka v rubrike S-reality. Vnútorné i vonkajšie vybavenie "testovacieho" nízkoenergetického domu na Matúšovej ulici v Bratislave, jeho kompletný chod, automatizácia a vzájomné prepojenie jednotlivých systémov sa stali príťažlivým sústom pre laickú i odbornú verejnosť. Záujem totiž vzbudzuje množstvo "chuťoviek" pod jednou strechou.
Sú to prehľadne a zrozumiteľne ovládané video-kamerové systémy, vyhrievaný plavecký bazén s niekoľkými funkciami, sauna, bezpečnostný režim, funkcia svetiel, spracovanie obrazu a zvuku v celom objekte, regulácia kvality vnútorného ovzdušia, spotrebičov a ďalších zariadení aj na diaľku, unikátny spôsob získavania podstatnej časti energie z podzemných vrtov i slnečných kolektorov, vlastný záložný zdroj, ochrana pred únikom zbytočných energetických strát... O použití najnovších technológií sa dozvedáme denne aj v prípade ďalších stavieb. Väčšinou tieto prvky fungujú samostatne a nezávisle od seba, ale v prípade iDOMU sa uskutočnil unikátny prienik použitých kombinácií a vzájomné skĺbenie najlepších možných technológií - a tak vznikol takmer dokonalý dom. Vďaka vysokým parametrom bola stavba ako celok ohodnotená najvyšším ocenením v medzinárodnej súťaži InAVation Awards 07, takže nastalo čosi neuveriteľné - práca neveľkého tímu slovenských projektantov a architektov poslúži ako vzor európskym kolegom.
Komfort s optimálnymi nákladmi
"Ide len o to, aby sme dokázali komplikované technologické systémy prehľadne poprepájať, čím uľahčíme ich ovládateľnosť," hovorí riaditeľ BaSys CS a konateľ spoločnosti Media Control Mário Lelovský. "Čím je projekt inteligentnejší a čím viac doň vložíme know-how, tým väčšiu šancu má na úspech." Tvrdí, že celému realizačnému tímu záležalo na komplexnom riešení a zrozumiteľnej funkčnosti stavby. "Systém musí byť jednoducho ovládateľný bez ohľadu na to, či ho budú používať hotely, banky, alebo obyvatelia domu."
Ľudia z BaSys-u sú presvedčení, že dom je praktický a užívatelia to dokážu oceniť najmä po rokoch - nie iba pri testovaní a odovzdávaní kľúčov. Za pohodlie a komfort budú obyvatelia domu vďačiť najmä automatizácii. Pre mnohých je však ťažko akceptovateľnou daňou za nové technológie najvyššej kvality adekvátne vysoká cena.
Cieľom nie je provokovať
Sú to vyhodené peniaze? Honosných domov (alebo skôr palácov) u nás pribúda ako húb po daždi. Ich prevádzka je však často nerentabilná, pretože z technického a technologického hľadiska sú iba priemerné: stavebné materiály nespĺňajú prísne parametre a technika v nich môže byť zastaralá.
Do iDOMU sa investovalo, ale vložené peniaze sa zúročia. "Náš projekt ráta s tým, že sa maximálne do desať rokov vrátia financie, ktoré boli do technológie vložené," upresňuje Mário Lelovský a dodáva: "Naším cieľom nebolo provokovať ostatných, ale postaviť slušné vkusné dielo na kvalitnej úrovni. Povedali sme si: keď už robíme moderný zateplený dom, dajme tam zložitejšie technológie a náročnejšie systémy. Stali sme sa v mnohých parametroch vzorom, z čoho máme radosť. Vďaka oceneniu, na ktoré sme patrične hrdí, teraz hráme v európskej lige."
Architekt Otto Grossmann predstavil aj ďalšie projekty podobného štýlu z tejto dielne - niektoré sa dnes iba realizujú, iné už perfektne fungujú. Napríklad hotel, ktorý nemá žiadnu elektrickú alebo plynovú prípojku a ktorý "frčí" výlučne na nezávislých energiách, alebo prvá inteligentná viacpodlažná bytovka na Slovensku.
Maja Tallová