ku s biznisom.
Okrem stretnutí s najvyššími izraelskými predstaviteľmi, krajanmi a návštevy miesta, kde zavraždili Jicchaka Rabina a múzea holokaustu Jad Vashem, dnes Fica čaká prejav na podnikateľskom fóre Izraelského inštitútu pre export a medzinárodnú spoluprácu. Slovenské a izraelské firmy, ktoré sa na ňom zúčastňujú, sa zaoberajú prevažne vojenskou technikou, bezpečnostnými systémami a telekomunikáciami. Údajne by sa tam mohli uzavrieť nejaké obchody, pre citlivosť témy však o nich nikto zatiaľ nechce oficiálne hovoriť.
Fico do Izraela prišiel na rozdiel od svojho predchodcu Mikuláša Dzurindu s pomerne malým podnikateľským sprievodom, z médií ho sprevádza len štáb STV. Minimálne je aj zastúpenie židovskej náboženskej obce - s delegáciou pricestoval len riaditeľ Židovského múzea Pavol Mešťan.
Dzurinda navštívil Izrael v novembri 2003, keď na Slovensku vrcholil škandál s tajnou správou SIS, v ktorej stálo, že podnikateľ Miloš Žiak a jeho manželka sú židia. V Izraeli opakoval, že Slovensko nie je antisemitská krajina.
Zdá sa, že Fica podobné vysvetľovanie nečaká. Hoci súčasťou koalície je aj nacionalistická SNS, jej predseda Ján Slota podľa Natana Steinera zo Združenia židov pochádzajúcich z Československa proti židom otvorene nevystupuje. Steiner tiež hovorí, že postoj slovenských židov v Izraeli k Ficovi je „priaznivý“. Znepokojujú ich však výroky arcibiskupa Sokola o „blahobyte“ počas vojnového slovenského štátu.
Fico je prvým premiérom členského štátu Európskej únie, ktorý prišiel do Izraela, odkedy začala fungovať palestínska vláda.
Dá sa preto očakávať, že izraelská diplomacia sa ho bude snažiť presvedčiť, že palestínska vláda národnej jednoty nie je „zrelá“ na to, aby Brusel ukončil bojkot.
So šéfkou diplomacie Cipi Livni aj premiérom Ehudom Olmertom sa Fico stretne zajtra. Včera večer rokoval s podpredsedom vlády Simonom Peresom a šéfkou Knessetu a zastupujúcou prezidentkou Daliou Icik.
Autor: Tel Aviv