Tento fakt Kvetoslavovu núka ambíciu stať sa ďalším vyhľadávaným satelitom, ktorý chce ponúknuť tichú oázu bývania expandujúcim Bratislavčanom. Do obce kúsok za Šamorínom sa už prisťahovali nové rodiny.
Ak sa vyberiete autom z Bratislavy do Kvetoslavova, od okraja Podunajských Biskupíc po obecný úrad prejdete zhruba 17 kilometrov. Obec sa prvýkrát spomína v roku 1230 ako Uzor. Meno obce vtedy zachovávalo meno rodiny, ktorá sa tu usadila ešte v predkresťanskom období. Malá vzdialenosť od rozrastajúcej sa Bratislavy dnes dáva Kvetoslavovu, podobne ako iným blízkym obciam, nový rozmer.
Územný plán ráta s výstavbou
Namiesto sedemsto obyvateľov, ktoré mala obec ešte pred rokom 1990, v súčasnosti už má okolo tisíca. Z nich 850 tu má aj trvalé bydlisko. V najbližších piatich až ôsmich rokoch samospráva ráta s tým, že sa počet obyvateľov obce rozrastie na poldruha tisíca až 1 800. Územný plán preto ráta s výstavbou ďalších rodinných domov, do obce prišli developeri, ktorí ponúkajú pozemky.
"Prioritou rozvoja je kanalizácia," hovorí starosta Kvetoslavova Miroslav Hrabala. Obec je napojená na tlačné potrubie na čistiareň odpadových vôd Hubice. Pre dru-hú etapu stavby, odkanalizovanie samotnej obce, vybrali zhotoviteľa. Pripravuje sa aj dobudovanie vodovodu, na ktoré už je vydané územné rozhodnutie. Vodu bude do obce privádzať zo zdroja v Šamoríne, kde bude Kvetoslavov napojený spolu s obcami Hviezdoslavov a Štvrtok na Ostrove.
Cestuje sa autom a vlakom
Čo nepostačuje budúcemu rozvoju je sieť obchodov. "Obyvatelia obce nakupujú najmä v Šamoríne," hovorí starosta. V Kvetoslavove by preto privítali supermarket. Do Šamorína sa chodí aj k lekárom. V obci je prvý stupeň základnej školy, ktorý dnes navštevuje približne tridsať detí.
Priamy autobus z hlavného mesta do Kvetoslavova nechodí. Prestupovať sa musí v Šamoríne. Hlavné napojenie na Bratislavu okrem osobnej automobilovej dopravy zabezpečuje vlak. Ten stojí v obci hneď dvakrát - na železničnej stanici i zastávke.
Obyvateľstvo Kvetoslavova z polovice tvoria Slováci, 45 percent je maďarskej národnosti, päť percent sa hlási k českej národnosti. Obec preto buduje partnerské vzťahy na Valašsku aj v Maďarsku. Na jeseň sa v Kvetoslavove organizujú tradičné hodové slávnosti a v lete usporiadúvajú jarmok remesiel, kde dostávajú priestor najmä domáci majstri, napríklad hrnčiari.
Vedeli ste?
V chotári obce archeológovia objavili rímsko-barbarské sídlisko. Najstarším dôkazom existencie človeka v okolí sa však stal nájdený malý pästný kamenný klin z doby neolitu
Kvetoslavov sa môže pýšiť aj historickými stavbami, napríklad v juhovýchodnej časti Uzor sa nachádza letný rannobarokový kaštieľ, ktorý postavil začiatkom 18. storočia neznámy staviteľ. Na konci časti Fakov stojí neobarokový kaštieľ z konca 19. storočia
Pozemky pre výstavbu
V obci sú momentálne aktívne dva developerské projekty.
K dispozícii sú napríklad pozemky pre individuálnu bytovú výstavbu o výmerách 602 až 1035 metrov štvorcových za cenu 1 500 Sk/m2 vrátane DPH a inžinierskych sietí.
Vybrané sadzby dane z nehnuteľnosti (Sk/m 2 )
Daň zo stavieb
Rodinné domy 1,50
Garáže 5
Stavby na podnikanie 35
Daň z bytov 1,50
Daň z pozemkov 40 Sk + 40 %
Zdroj: obec
Halka Tytykalová