Komunisti zo všetkých kútov Číny celé dva týždne hovorili o tom, čo trápi krajinu a kam by sa mala posunúť v najbližších rokoch. Nakoniec potichu a na úplný záver schválili prevratný zákon o ochrane súkromného majetku. Dlhé roky sa o jeho znenie sporili rôzne prúdy v komunistickej strane.
Dlhá debata s marxistami
Ľavicové krídlo tvrdilo, že zákon posunie krajinu preč od marxizmu-leninizmu a myšlienok Mao Ce-tunga. Akademici a liga starších funkcionárov sa obávali živelnej privatizácie a ďalšieho rastu rozdielov medzi bohatými a chudobnými.
Po vyše desiatich rokoch ideologickej debaty nakoniec podporilo ochranu súkromného majetku „tradičných“ 97 percent členov parlamentu. Okrem firiem zákon posilní práva obyčajných ľudí. Napríklad farmárov, ktorí bežne prichádzali o pôdu pre stavbu ciest a nedostali odškodnenie.
Parlament zároveň zjednotil firemné dane na 25 percent, čím zrušil daňové prázdniny pre zahraničné spoločnosti.
Premiér Wen Ťia-pao ohlásil na dvojhodinovej tlačovej konferencii aj nové priority vlády – sociálna spravodlivosť a boj proti korupcii. „Rýchlosť flotily nezávisí od najrýchlejšej lode, ale od tej pomalšej,“ povedal na adresu vysokého rastu v mestách na východe, pričom vidiek zostáva stále chudobný.
Ťia-pao spomenul aj národný plán na znižovanie skleníkových plynov, ale vyhol sa presným číslam. Peking začína brať klimatické zmeny vážne. Podľa čínskych vedcov môže oteplenie ohroziť produkciu obilia a vážne spomaliť ekonomický rast.
Počas premiérovho vystúpenia zasahovala aj cenzúra. Jeden zahraničný novinár sa spýtal na stav demokracie. Otázka ani stručná odpoveď sa však na webe neobjavili.
Zasadnutie celočínskeho parlamentu riešilo aj bežné problémy ľudí. Delegát Tu Yaging kritizoval, že sa v Číne objavuje priveľa anglických slov. „Sme obklopení angličtinou na bilbordoch, v obchodoch a na uliciach. Niekedy nemôžeme povedať, či sme v Číne, alebo cudzej krajine,“ posťažoval sa. Uviedol aj prípad muža, ktorý po „ťažkom hľadaní“ našiel záchod, ale pre anglické nápisy nevedel, ktorá časť je pre mužov.
Iný delegát zase obhajoval čínsku verziu populárnej speváckej SuperStar. Podľa neho spĺňa „kultúrne národy verejnosti“ a súťaže sa netreba báť.
Čína 2007
revolučný zákon o súkromnom vlastníctve
plán na boj proti zmene klímy
dôraz na sociálnu rovnosť a znižovanie rozdielov medzi chudobnými a bohatými
kritika Taiwanu a dalajlámu
Autor: hud