. Z poškodených plodov huba preniká do konárikov, odkiaľ sa šíri ďalej smerom dovnútra koruny a spôsobuje jej presychanie.
Menej časté býva poškodenie kvetov v čase kvitnutia, keď huba vyvoláva usychanie kvetov a potom stratu na úrode. Ochranou proti tejto chorobe je dôkladné odstraňovanie napadnutých plodov počas dozrievania, ale najmä po zbere. Chybou je, keď ešte v jarnom období visia na stromoch suché plody z vlaňajšej úrody. Takéto plody visia väčšinou na suchých vetvičkách, ktoré sú už do značnej hĺbky poškodené, a preto ich treba odstrániť až po zdravé drevo. Chemická ochrana kvetov a výhonkov sa vykonáva zvyčajne dvakrát, a to na začiatku a na konci kvitnutia. Ošetriť sa odporúča iba náchylné odrody v miestach pravidelného výskytu a za daždivého počasia, ktoré bolo pred kvitnutím tento rok. Medzi náchylné odrody marhúľ patria napríklad Bredská, Rakovského, menej náchylná je Bergeron, náchylné višne sú Favorit, Morela pozdní, menej náchylná je Meteor Korai. Z prípravkov sú na ošetrenie povolené Horizon 250 EW, Ornament 250 EW, Rovral 50 WP, Rovral Flo, Signum a Sporgon 50 WP a na marhule aj Baycor 25 WP. Množstvo postrekovej tekutiny by malo byť vyššie - 1000 litrov na hektár.
S otepľovaním sa postupne prebudia aj jadroviny, pri ktorých je prvým ošetrením predjarný postrek, najmä jabloní. Presný termín závisí od nástupu jednotlivých rastových fáz vhodných na ošetrenie. Všeobecne platí, že predjarné ošetrenie sa má vykonať až v období, keď sa už neočakáva príchod silnejších mrazov. Je dobré, ak sa uskutoční po dlhšom súvislom oteplení, keď sa predpokladá aktivizovanie väčšiny prezimujúcich škodcov, ktoré sú v predjarí v štádiu tesne pred liahnutím alebo na začiatku liahnutia z vajíčok. Pri dokonalom ošetrení sa dosahuje dostatočný účinok aj na vyliahnuté larvy.
Najvyššia účinnosť postrekov je pri teplotách aspoň 10 stupňov. Ošetruje sa od pokročilého "myšieho uška" do fázy ružového kvetného púčika. Je to pomerne dlhé obdobie, preto si treba nájsť vhodný čas na ošetrenie, ktoré je dôležité na ochranu proti mnohým škodcom, napríklad proti zimným vajíčkam roztočca ovocného, vošiek, méry jabloňovej, piadiviek, proti húseničkám púčikovým a šupkovým obaľovačom, larvám štítničky nebezpečnej a puklice slivkovej. Z povolených prípravkov sa používa Oleoekol, ktorý je najúčinnejší od pučania do objavenia sa kvetového púčika. Ak ošetrujeme po oteplení nad 16 stupňov aspoň v jednom dni, je zásah účinný aj proti dospelcom kvetovky jabloňovej. Je vhodné použiť väčšie množstvo postrekovej tekutiny, čím sa dosiahne vyššia účinnosť postreku. Predjarný postrek sa neopakuje.
Pripomíname aj ošetrovanie broskýň proti kučeravosti broskyňových listov v období nalievania sa púčikov, keď sa z nich vysúvajú prvé vrcholčeky zelených lístkov. Povolené sú meďnaté prípravky Cuprocaffaro, Cuproxat SC, Funguran, Kuprotix 20 DKV alebo Champion 50 WP, sírnatý prípravok Sulka a organické fungicídy Delan SC 750, Delan 700 WDG, Dithane M 45, Dithane DG Neo-Tec, Efuzin 500 SC a Syllit 65.
Stanislav Barok