Rakúsko je neutrálna krajina. Na svojej neutralite si zakladá. Teraz ju vraj ohrozujú teroristi a to len preto, že má štyroch vojakov v Afganistane.
Neškodná krajina
Neutralita a nemiešanie sa do ozbrojených konfliktov iných krajín je jedným z pilierov rakúskej zahraničnej politiky.
Neškodné Rakúsko sa napriek tomu prvýkrát ocitlo na zozname teroristov. Cez víkend sa na internete objavilo video, kde údajní teroristi varujú Nemecko a Rakúsko pred útokmi.
Islamskí radikáli na internetovom portáli s názvom Globálny islamský mediálny front zverejnili nahrávku, v ktorej sa vyhrážajú obom krajinám teroristickým útokom, ak nestiahnu vojakov z Afganistanu.
Zamaskovaný muž hovorí po arabsky, pod ním sa objavujú chybné nemecké titulky a zábery na štyroch rakúskych vojakov v Afganistane. Video dopĺňajú aj typické krásy rakúskej krajiny: Alpy, lyžiari, či horské hotely.
Zrušte poplatky za štúdium
„Rakúsku hovoríme: vaši vojaci v Afganistane nie sú pre našich bratov mudžahedínov žiadnou vážnou hrozbou. Podporujú však Busha a jeho bandu. Pravdou je, že títo vojaci sa pripojili k jednotkám NATO, napriek tomu, že Rakúsko je neutrálna krajina. Rakúska vláda sa to snaží zamlčať.“
Ďalej sa na videu hovorí o tom, že Rakúsko je dnes jedna z najbezpečnejších krajín na svete, ale môže sa to zmeniť. Potom krajine ubudnú turisti, ktorí udržujú ekonomiku na vysokej úrovni. Zamaskovaný muž vyzýva vládu, aby radšej peniaze, ktoré investuje do vojakov a tým aj na podporu Ameriky. použila pre študentov. Nesplnila vraj predvolebný sľub a nezrušila poplatky za štúdium.
Radšej príliš ako vôbec
Reakcie na video sa podľa rakúskych médií rôznia. Minister vnútra Günther Platter o stiahnutí vojakov neuvažuje. „Nesmú nás zlomiť. Napriek tomu však musíme ostať ostražití.“
Naopak Zelení a krajne pravicoví slobodní tvrdia, že vojakov treba okamžite poslať domov.
Vláda sociálnych demokratov a ľudovcov berie vyhrážky vážne, nereaguje však príliš dramaticky, aby nespôsobila zbytočný rozruch. O ten sa dostatočne starajú bulvárne denníky.
„Napriek tomu treba brať hrozbu radšej príliš vážne ako vôbec,“ tvrdí rakúsky politológ Peter Filzmaier.
„Vzhľadom na obsah nahrávky môže ísť o skupinu aktivistov, ktorí chcú niečo presadiť, ale nemusí to tak byť.“ Dodáva, že ľudia zatiaľ nemajú strach. Rakúska polícia napriek tomu preveruje asi 50 podozrivých osôb.
Neutrálny štát
Rakúsko vyhlásilo trvalú neutralitu v roku 1955.
Nie je členom NATO ani Západoeurópskej únie (WEU).
Vo všetkých vojenských organizáciách vystupuje alpská krajina nanajvýš ako pozorovateľ.
Ako priamy účastník sa zúčastňuje len misií na udržanie mieru, tzv. peacekeeping missions.
Autor: Jana Hoffstädterová -Hoschek