BRATISLAVA. Od zrušenia poplatkov súkromné zdravotné poisťovne zaznamenali nárast počtu ľudí v ambulanciách. Vláda zrušila od septembra 20-korunový poplatok za návštevu ambulantného lekára a 50-korunový poplatok za jeden deň pobytu v nemocnici.
„Máme signály od poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, že došlo k zvýšeniu počtu výkonov,“ povedal výkonný riaditeľ Združenia zdravotných poisťovní Eduard Kováč. Zrušením poplatkov podľa neho chýba ročne v zdravotníctve 2,5 miliardy korún. Poisťovňa Dôvera uviedla, že priemerný mesačný počet ambulantných vyšetrení za posledný štvrťrok bol vyšší oproti priemernému počtu v predchádzajúcich mesiacoch o 14,4 percenta. Zvýšil sa aj počet hospitalizácií. Zvýšený počet zdravotníckych výkonov a nárast počtu receptov po zrušení poplatkov zaznamenala aj poisťovňa Apollo. Naopak, Všeobecnej zdravotnej poisťovni sa počet evidovaných výkonov v ambulantnej starostlivosti a ani počet vykázaných hospitalizácií za posledné štyri mesiace v medziročnom porovnaní nezvýšil.
Podľa podpredsedníčky Asociácie na ochranu práv pacientov Anny Rehákovej sa zrušením poplatkov nedosiahlo zníženie nákladov najmä pre chronicky chorých pacientov s nízkymi platmi. Niektorí lekári zareagovali zavedením nových poplatkov, napríklad za vypísanie potvrdenky o návšteve lekára alebo za röntgen. „Aj napriek tomu, že dostávajú kompenzácie od zdravotných poisťovní, niektorí lekári vyberajú peniaze za nadštandardné služby,“ povedala Reháková.
Regulačné poplatky sa neplatia ani v Poľsku, Slovinsku, Rumunsku, Litve. „Podľa vzoru Slovenska ich však zaviedlo Chorvátsko a Maďarsko a uvažuje o tom Česko,“ povedal Peter Pažitný z Health Policy Institute.