Regionálne voľby, ktoré sa konali včera v Rusku, sú začiatkom novej, búrlivej politickej sezóny. Hlasovanie je generálnou skúškou na decembrové parlamentné voľby a jeho výsledok môže povedať mnoho i o priebehu najočakávanejších volieb vôbec - prezidentských.
Tie by sa mali konať presne o 365 dní od miestnych volieb. Včera sa tak začala veľká predvolebná kampaň, ktorá vyvrcholí v marci roku 2008 zvolením hlavy štátu.
Nedeľňajšie voľby sa týkali zhruba 31 miliónov ruských voličov, čo je tretina z celkového počtu. Miestne parlamenty sa volili vo významných oblastiach, ako je nepokojná kaukazská republika Dagestan, Moskovská oblasť, Stavropolský kraj, Petrohrad či Leningradská oblasť.
Najväčším favoritom bola ako i v minulých rokoch Kremľom podporovaná a prezidentom Vladimirom Putinom vytvorená strana Jednotné Rusko. Po prvý raz sa táto organizácia ocitla v novej situácii - Kremeľ dal vlani na jeseň zelenú na vznik akejsi provládnej opozície, strany Spravodlivé Rusko prezývanej „spolok eseročiek“.
Jednotné Rusko, ktoré si vyslúžilo prezývku „medvede“, dosiaľ kontrolovalo vyše dve tretiny poslancov Štátnej dumy a i v miestnych orgánoch v celej krajine malo najväčší vplyv. Teraz sú na scéne prokremeľské strany pre istotu hneď dve.
Ostatní účastníci politického boja boli prakticky bez šancí. Komunisti či nacionalisti z Liberálnodemokratickej strany Vladimira Žirinovského síce v minulosti získali vplyv v niekoľkých oblastiach, ale Jednotnému Rusku nemôžu konkurovať.
Demokratický Zväz pravých síl (SPS) a Jabloko boli už počas predvolebnej kampane administratívne znevýhodňované - v Dagestane zakázali zúčastniť sa na voľbách SPS, v Petrohrade Jabloku.
Najostrejší boj sa tak rozpútal medzi dvomi „súrodencami“. Spravodlivé Rusko sa snažilo odstrániť z volieb Jednotné Rusko i súdnou cestou, podobne postupovalo i Jednotné Rusko proti Spravodlivému. Žiadny z pokusov zničiť konkurenta ešte pred hlasovaním však nevyšiel.
Podľa pozorovateľov to dokazuje, že Kremeľ má k obom svojim „deťom“ rovnaký vzťah. Vytvorením dvoch sebe konkurujúcich strán chcel Putin zrejme vzbudiť zdanie demokratickej konkurencie bez toho, že by bol ohrozený skutočnými demokratickými stranami.
„To nie je boj medzi mocou a opozíciou. Je to súboj medzi skupinami absolútne lojálnymi Vladimirovi Putinovi,“ zhodnotil včerajšie voľby šéf Inštitútu národnej stratégie Stanislav Belkovskij.
Voľby v Rusku
l Strany stojace v opozícii proti prezidentovi Putinovi štátna administratíva od začiatku výrazne znevýhodňovala.
l Volebný boj tak prebiehal medzi dvoma proputinovskými stranami.
l Volilo asi 31 miliónov voličov.
l Volilo sa v nepokojnom Dagestane rovnako ako v Petrohrade.
Autor: Agentúra Epicentrum